Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTemat Uniwersytetu Medycznego pojawia się w debacie parlamentarnej, ale nie zanosi się na przełom

Temat Uniwersytetu Medycznego pojawia się w debacie parlamentarnej, ale nie zanosi się na przełom

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 06 październik 2021 16:11

W 2016 roku do Sejmu złożono ponad 160 tys. podpisów za utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, na bazie dzisiejszego Collegium Medicum UMK. Po kilku miesiącach dowiedzieliśmy się, że w Sejmie nie ma klimatu do utworzenia bydgoskiego Uniwersytetu, stąd też najprawdopodobniej za 2 lata te podpisy trafią do niszczarki. Temat od czasu do czasu pojawia się jednak w debacie parlamentarnej.

Wydawać się mogło, że punktem przełomowym dla tej sprawy może być światowa pandemia COVID-19, która w drugim i trzecim szczycie w Polsce pokazała brutalnie, że brakuje nam kadr medycznych. Były wolne łóżka oraz respiratory, ale nie miał kto ich obsługiwać. Jak się jednak okazuje politycznie to wciąż za mało, wciąż silniejszym argumentem jest to, że oderwanie Collegium Medicum osłabi pozycję międzynarodową Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

W międzyczasie pojawiły się pomysły ministra Przemysława Czarnka, aby przy uczelniach technicznych tworzyć wydziały lekarskie, aby w ten sposób przyśpieszyć kształcenie kadr medycznych. W tej sprawie w ubiegłym tygodniu w Sejmie wypowiadał się poseł Jan Szopiński z Lewicy – Jak należy rozumieć zablokowanie utworzenia w Bydgoszczy uczelni medycznej w oparciu o istniejące zaplecze do kształcenia lekarzy zarówno pod względem teoretycznym i praktycznym, w świetle tworzonych tutaj przepisów otwierających taką drogę dla uczelni technicznych, które nie miały do tej pory nie wiele wspólnego, kształcenia lekarskiego.

 

Parlamentarzysta poprosił o odpowiedź na piśmie.

 

Gowin nie zmienił zdania

W rządzie w ostatnich latach najbardziej wyraziście koncepcję utworzenia Uniwersytetu Medycznego na bazie Collegium Medicum blokował wicepremier Jarosław Gowin, który wskazywał, że ważniejsza jest pozycja UMK w rankingach. W ubiegłym tygodniu Gowin gościł w Bydgoszczy, przy tej okazji zapytaliśmy, czy ostatnie dwa lata, w których widzimy deficyt lekarzy, zmieniły jego pogląd na tę sprawę.

 

- Zdecydowanie podtrzymuje swoje stanowisko. Na wyodrębnieniu wydziału medycznego straciłaby zarówno Bydgoszczy, jak i straciłby Toruń – powiedział Jarosław Gowin – Tutejszy wydział lekarski kształci na wysokim poziomie, jest częścią jednego z dziesięciu uniwersytetów badawczych. UMK uzyskał status – więc jest częścią jednej z 10 najlepszych uczelni w Polsce. I moim zdaniem to rozwiązanie warte jest podtrzymania.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu