Jesteś tutaj: HomeBydgoszczArtyści przejęli budynek Teatru Kameralnego

Artyści przejęli budynek Teatru Kameralnego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 06 październik 2021 13:57
Artyści przejęli budynek Teatru Kameralnego Fot: Robert Sawicki / UMB

Teatr Kameralny przy ulicy Grodzkiej to miejsce dla bydgoskiej kultury historyczne, przez ostatni długi czas nie był on jednak wykorzystywany. Od pewnego czasu możemy spacerując po centrum Bydgoszczy oglądać nową, znacznie bardziej estetyczną fasadę teatru, która widoczna jest także z płyty Starego Rynku. W środku trwają pracę adaptatorskie, natomiast w ubiegły piątek na dobre wprowadzili się do niego aktorzy.

 

- To jest ważne wydarzenie w historii miasta – tak mówi o przejęciu teatru przez zespół artystyczny prezydent Rafał Bruski - Przez ponad 20 lat w tym miejscu nie było przedstawień i sztuki, które dominowały tutaj w przeszłości.

 

Proces inwestycyjny zbliża się ku końcowi, Rada Miasta nie czekając na zakończenie prac powołała natomiast instytucję kultury Teatru Kameralnego, której dyrektorem został Mariusz Napierała. Zebrał on zespół artystyczny, który ma na swoim koncie już pierwsze premiery, z wykorzystaniem gościnności innych scen.


- Instytucja kultury jaką jest Teatr Kameralny jest niezwykle ważna dla życia kulturalnego, ale także dla rozwoju edukacji w naszym mieście. Profil teatru skierowany głównie do młodego widza został wypracowany w konsultacjach – powiedziała we wtorek zastępca prezydenta Iwona Waszkiewicz - Chcemy, aby nasza młodzież od przedszkola, aż do szkół ponadpostawowych regularnie korzystali z tej oferty Teatru Kameralnego.

 

Zespół dyrektora Napierały od kilku dni wprowadza się do nowego budynku, w którym może przeprowadzać próby. Najprawdopodobniej pierwszych widzów Teatr Kameralny na Grodzką zaprosi na początku przyszłego roku - Chcielibyśmy, aby jak najszybciej w te mury wprowadził się gwar dziecięcej widowni – nie tylko dziecięcej, całych rodzin, młodzieży, ale także dorosłych – mówi dyrektor Napierała, który już dzisiaj zaprasza bydgoszczan - To jest teatr dla państwa – dla Was, dla dzieci, dla młodzieży. Chodźcie do teatru.

 

Remont budynku teatru kosztował 29 mln zł, z czego 12 mln zł to środki z Unii Europejskiej w ramach ZIT. Teatr Kameralny będzie drugą sceną teatralną w Bydgoszczy po Teatrze Polski, który z kolei przygotowywany jest do gruntowego remontu.

 

Wspomnieć wypada, że przez długie lata o remont teatru kameralnego zabiegał były radny Stefan Pastuszewski.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu