Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz zyska czy straci na Polskim Ładzie? Polityczny dwugłos. Sprawdzamy w dokumentach

Bydgoszcz zyska czy straci na Polskim Ładzie? Polityczny dwugłos. Sprawdzamy w dokumentach

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 05 październik 2021 16:45

W założeniach Polskiego Ładu znajduje się podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, przez co większość z nas zapłaci mniejszy podatek i będziemy o te środki bogatsi. Samorządowcy obawiają się, że będą musieli ograniczyć inwestycje i usługi publiczne, z kolei rząd odpowiada, że dzięki rekompensacie będą miały i tak więcej środków. Próbujemy ustalić, gdzie leży racja – jak to często bywa, leży pośrodku.

Najpierw oddajmy jednak głos politykom – Im więcej zmian w prawie krajowym, który sprawia, że mamy mniej pieniędzy, tym trudniej o to, aby był basen na każdym osiedlu. Minus 200 mln zł piechotą nie chodzi, a wręcz chodzi ogromnymi krokami, a my dzisiaj się zastanawiamy, czy wszystkie linie autobusowe utrzymamy – powiedział w ubiegłym tygodniu gość ,,Głosu Bydgoszczy” zastępca prezydenta Michał Sztybel.

 

Bydgoski ratusz opiera się na wyliczeniach Związku Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich, te dwie korporacje samorządowe szacują, że skutkiem Polskiego Ładu będzie zmniejszenie dochodów samorządów o około 15 mld zł rocznie, co oznaczać ma, że Bydgoszcz straci rocznie ponad 141,3 mln zł rocznie, co daje w perspektywie 10 lat ponad 14 mld zł. Przewidziane w wieloletniej perspektywie finansowej miasta wpływy z podatków PIT i CIT na 2022 rok to 583,9 mln zł, po odjęciu szacunków Związku Miast Polskich będzie to tylko nieco ponad 442 mln zł.

 

Rząd wprowadzi rekompensatę

Po pracach w Sejmie jest ustawa zakładająca wprowadzenie rekompensat, która w przyszłym roku ma przynieść samorządom dodatkowe 8 mld zł – Na przykładzie Bydgoszczy planowano, że dochody będą wynosiły 583,9 mld, a po wprowadzeniu Polskiego Ładu 690 mln zł, czyli 107 mln zł więcej – mówił wczoraj w rozmowie ,,Głosu Parlamentarnego” wiceminister Jarosław Wenderlich.

 

Wzrost dochodów, o którym mówi Wenderlich wynikać ma właśnie z ustawy rekompensującej. Kwota 690,4 mln zł przychodów z PIT i CIT Bydgoszczy w 2022 rok wyliczenie Ministerstwa Finansów.

 

Dwie prawdy, ale która rzeczywista?

Zakładając, że wyliczenia zarówno korporacji samorządowych i Ministerstwa Finansów są prawdziwe, to każda ze stron może powiedzieć, że ma rację, ale to nie odpowiada na zadane na początku pytanie – czy Bydgoszcz na tych zmianach zyska czy straci?

 

Trzeba zatem spojrzeć też na pewne szczegóły. Widzimy przede wszystkim, że prognozowane (przez rząd) straty dochodów samorządów będą większe od przewidywanych rekompensat, być może będą jednak samorządy, które zyskają na tym kosztem innych. O ile na przyszły rok przewiduje się 8 mld zł rekompensaty dla samorządów, o tyle o 2023 roku do 2033 będą to już kwoty od 3,5 mld zł w pierwszych latach do 5,3 mld zł w 2033. Co za tym idzie, przyszłoroczny wzrost zapowiada się na jednorazową premię – Ministerstwo Finansów nie przedstawiło na razie wyliczeń dla Bydgoszczy na lata 2023-2033, natomiast wyliczenia dla 2022 roku, to zbyt mało aby móc tę sprawę osądzić.

 

Wenderlich w rozmowie z nami przyznaje, że wprowadzany ma być mechanizm, który sprawi, że dochody z PIT i CIT nie będą mogły być dla danego samorządu mniejsze niż wykonanie za rok poprzedni. Ten zapis oznaczałby, w ten sposób rozumiany, że w 2023 roku dochody Bydgoszczy z tych podatków nie powinny być mniejsze niż 690 mln zł. Kluczowy będzie zatem ostateczny kształt zapisów tej ustawy.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu