Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoski Kościół z nowym biskupem ma szansę na nowe otwarcie

Bydgoski Kościół z nowym biskupem ma szansę na nowe otwarcie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 05 październik 2021 15:01
Bydgoski Kościół z nowym biskupem ma szansę na nowe otwarcie Fot: Diecezja Bydgoska

Tydzień po objęciu obowiązków ordynariusza diecezji bydgoskiej bp. Krzysztof Włodarczyk spotkał się z mediami. W czasie tego spotkania odpowiadał na pytania, również te dotyczące trudnych spraw jak problem pedofilii czy kryzys w powołaniach kapłańskich. Nowy pasterz diecezji pokazuje wyraźnie, że chce być otwarty na wiernych, zapowiada nawet, że jego numer telefonu będzie publicznie dostępny.

 

- Kuria będzie otwarta, od początku tak to ustawiam. Będzie podany mój osobisty numer telefonu – zapowiada bp. Krzysztof Włodarczyk, którego papież skierował do Bydgoszczy z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej – Zapraszam – dodaje.

 

Biskup w swoich wypowiedziach dawał do zrozumienia, że istnieje szansa na zakończenie konfliktu kurii z ratuszem, jaki narastał za jego poprzednika. Przyznał nawet, że zadzwonił do prezydenta Rafała Bruskiego z życzeniami imieninowymi, choć akurat prezydent imieniny obchodził innego dnia - Jeżeli zależy nam na mieszkańcu Bydgoszczy to trzeba uwzględnić, że są trzy sfery i dlatego powinniśmy współpracować dla jego dobra – wyjaśnił bp. Włodarczyk.


Wzoruje się na Czcigodnym Słudze Bożym księdzu Blachickim

Biskup pytany o o jak zamierza aktywować życie diecezjalne przyznał – Wiem, gdzie jest siła we wspólnocie – w pracy organicznej. Moim mistrzem jest ksiądz Blachnicki, który stworzył Ruch Światło-Życie, gdzie jest praca organiczna w duchu.

 

W 2015 roku papież Franciszek zakończył proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego, dzięki czemu przysługuje mu tytuł Czcigodnego Sługi Bożego.

 

Pedofilia to nie tylko grzech, ale też przestępstwo

- To jest wielka rana w Kościele, każdy przypadek pedofilii to zawsze o jeden za dużo – odnosi się do pytań o problem, który doprowadził do odejścia poprzedniego biskupa z urzędu – To nie jest tak, że coś się stało, tylko to są niekiedy problemy do końca życia, z których pokrzywdzony nie może wyjść.

 

- Chciałbym uniknąć takich sytuacji, ale musiałbym każdemu księdzu w diecezji założyć monitoring – wskazuje bp. Włodarczyk – Każdy jest stworzony do wielkich rzeczy, ale też zdolny do podłości.

 

Biskup Włodarczyk uważa, że trzeba duży nacisk położyć na profilaktykę, przede wszystkim w formacji seminaryjnej – Umacnianie księży po to, aby byli wierni powołaniu.

 

Biskup podkreśla, że czyn pedofilii nie jest tylko grzechem, ale też jest to przestępstwo.

 

,,Jak przyjdą tutaj uchodźcy to otrzymają pomoc”

Nowy ordynariusz diecezji bydgoskiej odniósł się także do problemu wschodniej granicy i pomocy uchodźcom o co apelują bezskutecznie do rządu niektórzy hierarchowie kościelni – Ja nie mogę występować przeciwko rządowi, ale jako linia chrześcijańska opieramy się na Ewangelii, jako dobrzy Samarytanie. Nie mogę też powiedzieć wypiąć się, że mnie to nie obchodzi.

 

- W takiej sytuacji na ile będę mógł będę starał się organizować pomoc. Jak przyjdą tu uchodźcy o otrzymają pomoc. Musze mieć tą wrażliwość – zapowiada nowy ordynariusz.

 

Jednocześnie bp. Włodarczyk daje do zrozumienia, że pomagać trzeba rozsądnie, aby nie narażać innych osób na niepotrzebne ryzyko związane z przyjęciem gości.

 

Polecamy także:

Przez lata mogli pomagać Polakom we Lwowie. Bydgoszczanie wszystko zepsuli

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu