Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNiemiecki generał na czele Centrum Sił Połączonych NATO

Niemiecki generał na czele Centrum Sił Połączonych NATO

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 01 październik 2021 13:09
Niemiecki generał na czele Centrum Sił Połączonych NATO Fot: Radosława Kubiczek

W czwartek z JFTC NATO, które ma swoją siedzibę w Bydgoszczy odbyła się uroczystość zmiany na stanowisku dowódcy – niemiecki gen. dywizji Norbert Wagner zastąpił na tym stanowisku Polaka gen. dywizji Piotra Malinowskiego. Generał Wagner jest drugim niemieckim wojskowym, który pełni funkcję szefa JFTC, do 2019 roku tę funkcję pełnił gen. Wihlelm Grun, który został przez przedstawicieli samorządów zapamiętany dość pozytywnie.

Generał Piotr Malinowski stanowisko pełnił zaledwie przez kilka miesięcy – został powołany w czerwcu, gdy z funkcji szefa JFTC został odwołany gen. Adam Joks, który został zastępcą szefa dowódcy V Korpusu Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych z siedzibą w Fort Knox. V amerykański korpus posiada swoje wysunięte dowództwo w Poznaniu, jest to zatem jednostka, która bezpośrednio odpowiada w NATO za bezpieczeństwo Polski. Dla zakończenia polskiej rotacji w JFTC na kilka miesięcy powołano gen. Malinowskiego.

 

- Chciałbym podziękować wszystkim tym, których spotkałem podczas mojego trzymiesięcznego pobytu tutaj, w Bydgoszczy – odchodzący dowódca JFTC zwrócił się do swojego sztabu - Przyjechałem do tego pięknego miasta i do Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO bez żadnych szczególnych oczekiwań, a znalazłem prawdziwych przyjaciół i oddanych towarzyszy broni. To, czego się tutaj nauczyłem, zostanie ze mną na zawsze, ponieważ pod wieloma względami na wiele rzeczy spojrzałem z innej perspektywy.

 

Generał Norbert Wagner przez trzy lata pracował w niemieckim Ministerstwie Obrony Narodowej. Do czasu powołania na szefa JFTC kierował Dowództwem Szkolenia Sił Lądowych w Lipsku. Podczas misji NATO w Kosowie gen. Wagner był dyrektorem Zespołu Doradczo-Łącznikowego.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu