Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni byli blisko uczczenia wywodzącego się z Kujaw amerykańskiego noblisty. Ale się rozmyślili

Radni byli blisko uczczenia wywodzącego się z Kujaw amerykańskiego noblisty. Ale się rozmyślili

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 30 wrzesień 2021 00:28

W porządku obrad środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy znalazło się rozpatrzenie petycji w sprawie wydzielenia fragmentu ulicy Akademickiego pomiędzy ulicami Jasiniecką i Rejewskiego na Aleję Światła Alberta Abrachama Michelsona – pierwszego amerykańskiego noblisty w dziedzinie fizyki. Były plany idące dalej, aby w tym miejscu stworzyć faktycznie aleję światła. Radni się jednak rozmyślili.


Na sesję Rady Miasta Bydgoszczy przybył Dariusz Chudziński burmistrz Strzelna. Albert Michelson urodził się bowiem w Strzelnie.

 

 

- Współczesna fizyka bez Alberta Michelsona by nie istniała – mówił Jarosław Chrostowski, który wniósł petycję w tej sprawie do Rady Miasta - Jego rodzina była związana z Fordonem

 

W trakcie sesji uznano, że dzielenie ulicy Akademickiej to zły pomysł, dlatego projekt wycofano. Być może upamiętnienie Alberta Michelsona wróci w przyszłości, ale już w innym miejcu.

 

Albert Michelson urodził się w 1852 roku w Strzelnie. Wraz z rodziną wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Michelson zasłynął głównie z wynalezienia interferometru, przyrządu który pozwolił zmierzyć prędkość światła.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu