Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni dali zielone światło dla rewolucyjnych zmian w przestrzenni Starego Miasta

Radni dali zielone światło dla rewolucyjnych zmian w przestrzenni Starego Miasta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 29 wrzesień 2021 11:50
Uchwała zakaże wykorzystywania tej ściany na reklamę Uchwała zakaże wykorzystywania tej ściany na reklamę

Dzisiaj Rada Miasta Bydgoszczy przegłosowała uchwalenie Parku Kulturowego Stare Miasto. Nazwa uchwały może być niejednoznaczna, ale w merytoryce dotyczy daleko idących zmian w zakresie estetyki – w praktyce nie będzie można bowiem reklamować właściwie nic poza imprezami kulturalnymi, zakazane będzie roznoszenie ulotek, ograniczona zostanie także sprzedaż alkoholu.

Referująca uchwałę dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Anna Rembowicz-Dziekciowska na początku mówiła o działaniach podejmowanych przez ostatnie 10 lat, które dążyły do wymuszania remontów kamienic, a także wprowadzenia jednolitych zasad co do nowej zabudowy. Teraz władze Bydgoszczy chcą pójść o krok dalej - Park Kulturowy to jest zadbanie już o detal – wyjaśniła Rembowicz-Dziekciowska - Przede wszystkim gro tych działań to reklama, eliminacja reklam.

 

Chodzi, aby wszelkiego rodzaju szyldy jakie będą się pojawiać, aby trzymały się estetycznego stylu, jak wspomniano wcześnie ograniczone zostaną reklamy wielkopowierzchniowe. Uchwała wymuszać ma także trzymanie się historycznego stylu przy tworzeniu nawierzchni, a także w kwestii stolarki drzwiowej i okiennej. Kamienice o charakterze zabytkowym nie będą mogły stosować np. plastikowej stolarki. Zakazane będzie np. sprzedawanie w lokalach na Starym Rynku używanej odzieży.

 

 

- Uwolniliśmy te funkcje od samochodów, musimy jest zapełnić nową funkcją, a tą funkcją będą ogródki gastronomiczne – mówiła dyrektor MPU - Chodzi nam o to, aby przestrzeń Starego Miasta była elegancka.

 

Po godzinie 22:00 nie będzie można sprzedawać alkoholu w sklepach tzw. monopolowych. Jedynie będzie można go kupić w lokalach gastronomicznych.

 

Uchwała w życie wejdzie po 6 miesiącach od opublikowania jej w Dzienniku Urzędowym. Od tego momentu przedsiębiorcy będą mieli 1,5 roku na dostosowanie się do jej zapisów.

 

Obszar planowanego Parku Kulturowego Stare Miasto

\

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu