Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadny zapowiada wystąpienie do MSW po blamażu bydgoskiej policji

Radny zapowiada wystąpienie do MSW po blamażu bydgoskiej policji

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 28 wrzesień 2021 12:07

- W tym wypadku jest to narażenie na śmieszność tak poważnego organu jakim jest policja – tymi słowami komentuje piątkowy wyrok Sądu Rejonowego w Bydgoszczy radny wojewódzki Jerzy Gawęda. Przypomnijmy – sąd uniewinnił cztery osoby, które przez 2,5 roku były obwiniane o to, że zakłócały w połowie 2019 roku Marsz Równości. Jak się okazało żaden z dowodów nie dawał nawet przesłanki, aby tym osobom taką winę przypisać.

- Nie chciałbym mówić o pewnym absurdzie, ale to pokazuje, że organy państwa jak policja nie powinny się angażować w sprawy polityczne jednej czy drugiej strony – komentuje radny Jerzy Gawęda, który już kilka tygodni temu pisał w tej sprawie list do komendanta wojewódzkiego, wskazując na absurdalność sprawy.


W piątek sędzia stwierdził, że policja w materiale dowodowym w żaden sposób nie wskazała w jaki sposób obwinieni popełnili wykroczenie, co więcej w czasie procesu żaden z policjantów nie był wstanie potwierdzić, że te osoby zachowywały się niestosownie. Skierowano wnioski o ukaranie osób, które jedynie znajdowały się na obszarze, gdzie znajdowali się kontrmanifestanci do Marszu Równości - Jeżeli się podejmuje działania, gdzie następuje złamanie prawa to oczekujemy profesjonalizmu, że wskaże się osoby, które faktycznie naruszały prawo. A w tym wypadku jest to narażenie na śmieszność tak poważnego organu jakim jest policja i osłabienie zaufania społeczeństwa – ocenia Gawęda.

 

Dwa i pół roku udowadniał, że go nie było

Największym absurdem jest sprawa jednego z obwinionych, który od samego początku utrzymywał, że go na miejscu kontrmarszu nie było, bowiem w zupełnie innym miejscu wykonywał prace dorywczą. Policja chciała go ukarać, bo policjantowi analizującemu materiał zdjęciowy wydawało się, że rozpoznaje obwinionego. Dopiero biegli antropolodzy jednoznacznie wykazali, że była to błędna interpretacja policjanta.

 

- Mowa tu o dużym skandalu i myślę, że tej sprawie powinni przyjrzeć się przełożeni – minister spraw wewnętrznych – zapowiada Gawęda skierowanie sprawy do MSWiA.

 

Radny wskazuje również, że oprócz tego, że te osoby przez 2,5 roku musiały walczyć o dobre imię, to sprawa naraziła Skarb Państwa na niepotrzebne koszty, chociażby w kwestii zamawiania ekspertyz antropologicznych.

 

Sprawę kierujemy do RPO i NIK

W piątek zapowiedzieliśmy, że zwrócimy się do Rzecznika Praw Obywatelskich wskazując na problem braku odpowiedzialności policjantów za słuszność kierowania do sądu wniosków o ukaranie, które stawiają później w niekomfortowej sytuacji osoby niesłusznie obwinione.


Zwrócimy się również do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie, czy przedmiotowe postępowanie policjanci przeprowadzili zgodnie ze sztuką.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu