Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWraca temat tzw. Parku Kulturowego. To plan dużej metamorfozy Starego Miasta

Wraca temat tzw. Parku Kulturowego. To plan dużej metamorfozy Starego Miasta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 28 wrzesień 2021 06:26
Wraca temat tzw. Parku Kulturowego. To plan dużej metamorfozy Starego Miasta Fot: Bartosz Bieliński

Jutro radni być może przyjmą ostatecznie uchwałę wprowadzającą Park Kulturowy Stare Miasto – to wbrew nazwie daleko idąca nazwa, która ograniczy np. sprzedaż nocną alkoholu. Nie jednak od razu – uchwała wejdzie w życiu pół roku po uchwaleniu, a większość zapisów będzie obowiązywać po upływie następnego 1,5 roku, aby dać czas wszystkim na dostosowanie się.

O Parku Kulturowym pisaliśmy chociażby w lutym, wówczas radni przyjęli chęć jego wprowadzenia po raz pierwszy Uchwała trafiła do dalszych konsultacji, m.in. ze służbami konserwatora zabytków i teraz wraca już po całym procesie uzgodnień, aby tym razem zapadła ostateczna decyzja.

 

Park Kulturowy regulować będzie szereg zagadnień dotyczących estetyki krajobrazu - Zależy nam na tym, aby zachować historyczny detal, wszystko to stanowi harmonijną całość, o którą należy zadbać – wyjaśnia dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Anna Rembowicz-Dziekciowska. W praktyce uchwała ma wymusić, aby w przypadku zabytkowych kamienic zachować historyczną stolarkę okienną i drzwiową, nie dopuszczając do sytuacji wymiany na plastikową, która zachwiałaby harmonijną całością. 

 

 

Uchwała będzie zakładać również wytyczne do tworzenia szyldów punktów usługowych, aby wpisywały się w estetyczny krajobraz oraz ograniczyć formy reklamowe do minimum. Zakazane ma być np. rozdawanie ulotek. W praktyce z przestrzeni ulicy Długiej zniknie np. kiosk gastronomiczny.

 

Alkohol do godziny 22:00

Projekt zakłada wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na obszarze Parku Krajobrazowego w godzinach 22:00 – 6:00. Nie oznacza to jednak wprowadzenia prohibicji, bowiem alkoholu będzie można się napić np. w pubach czy ogródkach gastronomicznych.

 

Nie będzie można również prowadzić widocznej od ulicy działalności erotycznej.

 

Obszar planowanego Parku Kulturowego Stare Miasto

\

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

 • Wciąż nie znamy ofert na obsługę połączeń regionalnych na kolei

  Jeszcze o przynajmniej tydzień opóźnione zostało otwarcie ofert w przetargu na obsługę połączeń kolejowych w kujawsko-pomorskim od grudnia bieżącego roku do grudnia 2030 roku, mówimy zatem o wieloletnim kontrakcie. Jest to już kolejna informacja o przesunięciu terminu otwarcia ofert, powoli wchodzimy w okres, gdzie każdy tydzień opóźnienia będzie mógł budzić niepokój, że w grudniu ponownie pasażów spotkają problemy z rozkładami.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu