Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMusiało minąć kilkadziesiąt lat zanim doczekali się godnego pogrzebu

Musiało minąć kilkadziesiąt lat zanim doczekali się godnego pogrzebu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 26 wrzesień 2021 22:16
Musiało minąć kilkadziesiąt lat zanim doczekali się godnego pogrzebu Fot: K-PUW

W niedzielę odbyły się na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej uroczystości pogrzebowe Żołnierzy Niezłomnych: sierż. Ludwika Augustyniaka ps. Cygan, sierż. Floriana Dutkiewicza ps. Jawor, por. Tadeusza Ośko ps. Sęp oraz Zbigniewa Rostka ps. Piotr. Ponadto pochowano żołnierza Armii Krajowej, którego tożsamości nie udało się ustalić.

Trójka zidentyfikowanych ofiar została zabita w 1946 roku za to, że sprzeciwiali się podporządkowaniu Polski Moskwie. Rostek został zabity w 1952 roku. Ich szczątki w tajemnicy zostały zakopane na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej w Bydgoszczy, ale potajemnie, stąd też bliscy nie wiedzieli jaki spotkał ich los. Udało się ich odnaleźć dopiero w ostatnich latach za sprawą ekshumacji przeprowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej.

 

 

Niedzielny pogrzeb państwowy był zatem swego rodzaju zadośćuczynieniem za zbrodnie w okresie PRL.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Tracimy szanse rozwojowe a wielu polityków zamiast pomagać to tylko szkodzi (felieton)

    W połowie maja jako jedyni w Bydgoszczy (celowo sprawdziłem) opublikowaliśmy kolejny apel Pracodawców Pomorza i Kujaw o pilne odblokowanie środków z Krajowego Programu Odbudowy, bo tych pieniędzy bardzo potrzebuje polska gospodarka - Pozbawieni środków z KPO polscy przedsiębiorcy, w tym skupieni w naszym związku, pomimo swojej niezwykłej żywotności, woli przetrwania i kreatywności, tracą dystans do swoich konkurentów z zagranicy i to nie tylko do tych zachodnich, ale nawet do czeskich, słowackich rumuńskich, bułgarskich czy z krajów bałtyckich, z którymi z powodzeniem do tej pory konkurowali.

  • Udało się dokonać kluczowego odkrycia dotyczącego zamku krzyżackiego w Świeciu

    Zamek krzyżaki w Świeciu zbudowany został w XIV wieku, pełnił on ważną rolę w regulacji ruchu na Wiśle, z uwagi na bliskie położenie. W czasie potopu szwedzkiego w XVII wieku został poważnie uszkodzony. Zamek został częściowo rozebrany, część ruin zakonserwowano i są pozostały one do dzisiaj. Dzisiaj dowiadujemy się jednak zupełnie nowych rzeczy o zamku.

Wiadomości z regionu