Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMusiało minąć kilkadziesiąt lat zanim doczekali się godnego pogrzebu

Musiało minąć kilkadziesiąt lat zanim doczekali się godnego pogrzebu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 26 wrzesień 2021 22:16
Musiało minąć kilkadziesiąt lat zanim doczekali się godnego pogrzebu Fot: K-PUW

W niedzielę odbyły się na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej uroczystości pogrzebowe Żołnierzy Niezłomnych: sierż. Ludwika Augustyniaka ps. Cygan, sierż. Floriana Dutkiewicza ps. Jawor, por. Tadeusza Ośko ps. Sęp oraz Zbigniewa Rostka ps. Piotr. Ponadto pochowano żołnierza Armii Krajowej, którego tożsamości nie udało się ustalić.

Trójka zidentyfikowanych ofiar została zabita w 1946 roku za to, że sprzeciwiali się podporządkowaniu Polski Moskwie. Rostek został zabity w 1952 roku. Ich szczątki w tajemnicy zostały zakopane na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej w Bydgoszczy, ale potajemnie, stąd też bliscy nie wiedzieli jaki spotkał ich los. Udało się ich odnaleźć dopiero w ostatnich latach za sprawą ekshumacji przeprowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej.

 

 

Niedzielny pogrzeb państwowy był zatem swego rodzaju zadośćuczynieniem za zbrodnie w okresie PRL.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu