Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRyanAir nazywa CPK zamkiem z piasku za 30 miliardów

RyanAir nazywa CPK zamkiem z piasku za 30 miliardów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 25 wrzesień 2021 09:13
RyanAir nazywa CPK zamkiem z piasku za 30 miliardów Fot: PLB

W czwartek właściciel irlandzkich linii lotniczych RyanAir Michael O’Leary stwierdził, że budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, to jak kupowanie kryptowalut, których wartości nie gwarantuje żaden bank centralny. Jest to kolejny głos w dyskusji o planowanym od początku przyszłego roku podniesieniu przez Państwową Agencję Żeglugi Powietrznej opłat lotniskowych, co może doprowadzić do wycofania się tej linii lotniczej z Polski. Sytuacja byłaby problemowa dla Bydgoszczy, gdzie RyanAir jest kluczowym przewoźnikiem.

- CPK mówi jedynie we własnym imieniu, nie ma pasażerów, nie ma też klientów - linii lotniczych. Ryanair nie będzie korzystać z CPK, podobnie jak, naszym zdaniem, nie uczyni tego LOT, ani żadna rozsądna linia lotnicza – ocenia Michael O’Leary.

 

Padają głosy, chociażby taką opinie wyraził na początku tygodnia przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury, że rząd poprzez podnoszenie opłat chce wygasić regionalne lotniska, w tym bydgoskie, aby w ten sposób stworzyć rynek dla CPK - Ryanair wypowiada się w imieniu 14 mln pasażerów, których każdego roku przewozimy z/do naszych 12 polskich lotnisk. Nasi pasażerowie podróżujący do Warszawy chcą korzystać z lotnisk Chopin i Modlin, które mogą znacznie się rozwinąć, jeśli zostanie zdjęty sztuczny limit liczby lotów z lotniska Chopina, a rozbudowa terminala w Modlinie nie będzie blokowana przez PPL. Ryanair zaleca, aby polski rząd przestał marnować 30 miliardów złotych na „lotnisko Bitcoin” w szczerym polu, a zamiast tego przekazał 5 miliardów złotych do PAŻP, która w następstwie nie będzie musiała podnosić opłat (za czym idzie wzrost cen biletów dla polskich konsumentów i turystów), a pozostałe 25 miliardów oszczędności należy zainwestować w polskie szpitale i polskie szkoły z korzyścią dla polskich obywateli, polskich lekarzy, polskich pielęgniarek i polskich nauczycieli.

 

Michael O’Leary stwierdza, że należy wyciągnąć lekcję z błędów np. Niemców, którzy zbudowali terminal Brandenburg w Berlinie, który miał się okazać porażką.

 

Bydgoszcz przy realizacji komponentu kolejowego miałaby się znaleźć w czasie 2 godzin dojazdu do CPK, co jak przyznaje minister Marcin Horała, na pewno uderzy w podstawy ekonomiczne funkcjonowania Portu Lotniczego Bydgoszcz.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Szczepienia znowu zwalniają (raport szczegółowy)

  W ostatnim tygodniu pierwszą lub drugą dawką szczepionki w kujawsko-pomorskim zaszczepiło się ponad 11,4 tys. osób. Niestety od 12 listopada nie są udostępniane dane o trzeciej dawce i dawkach przypominających, stąd też nie wiemy ile tak naprawdę odbywa się szczepień.

 • Kujawsko-pomorski wątek afery mailowej pokazuje dobitnie jak wygląda kuchnia polityczna

  Od kilku miesięcy ujawniana jest korespondencja ministra Michała Dworczyka, politycy PiS sprawy nie chcą komentować, w tym także zanegować autentyczności ujawnianych treści. Wiele wiadomości udało się jednak potwierdzić. Wczoraj ujawniono korespondencję pomiędzy ministrem Łukaszem Schreiberem i wspomnianym ministrem Dworczykiem.

Wiadomości z regionu