Jesteś tutaj: HomeBydgoszczHistoria miejskich wodociągów to ponad 120 lat

Historia miejskich wodociągów to ponad 120 lat

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 17 wrzesień 2021 00:02

W 1900 roku pierwszy raz napełniona została wieża ciśnień na dzisiejszym Wzgórzu Dąbrowskiego - ten moment uznaje się za początek nowoczesnego systemu wodociągowego w Bydgoszczy. Główną siedzibą bydgoskich wodociągów była eksploatowana do dzisiaj stacja w Lesie Gdańskim. Również w 1900 roku rozpoczęła się budowa systemu kanalizacyjnego, choć były zakusy w magistracie, aby zdecydować się na tańsze rozwiązanie czyli zrzut nieczystości do rzeki.


Stacja pomp kanałowych była zasilana silnikami parowymi. Wodę do domów dostarczano już od 1889 roku za pomocą silników gazowych.

 

Jubileusz 120 miejskich wodociągów przypadł w ubiegłym roku, ale z uwagi na pandemię przeniesiono obchody na ten rok. Muzeum Wodociągów we współpracy z Archiwum Państwowym w Bydgoszczy przygotowało 16 minutowy film o dziejach wodociągów, który można obejrzeć:

 

Pierwsze wodociągi w Bydgoszczy pojawiły się będąc dokładnym już w XVI wieku, to jednak były one znacznie mniej efektywne od systemu uruchomionego na początku XX wieku.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

 • Wciąż nie znamy ofert na obsługę połączeń regionalnych na kolei

  Jeszcze o przynajmniej tydzień opóźnione zostało otwarcie ofert w przetargu na obsługę połączeń kolejowych w kujawsko-pomorskim od grudnia bieżącego roku do grudnia 2030 roku, mówimy zatem o wieloletnim kontrakcie. Jest to już kolejna informacja o przesunięciu terminu otwarcia ofert, powoli wchodzimy w okres, gdzie każdy tydzień opóźnienia będzie mógł budzić niepokój, że w grudniu ponownie pasażów spotkają problemy z rozkładami.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu