Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz nadal nie jest gotowa na przyjęcie zabytkowych elementów wałów wczesnośredniowiecznego grodziska

Bydgoszcz nadal nie jest gotowa na przyjęcie zabytkowych elementów wałów wczesnośredniowiecznego grodziska

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 15 wrzesień 2021 06:53
Bydgoszcz nadal nie jest gotowa na przyjęcie zabytkowych elementów wałów wczesnośredniowiecznego grodziska Mapa z XIX wieku

Podczas budowy hotelu Holiday Inn dobrą dekadę temu przeprowadzono prace archeologiczne, które pozwoliły odnaleźć konstrukcję wału obronnego czasu wczesnośredniowiecznego grodziska. W 2008 roku trafiły one do Instytutu Archeologii UMK w Toruniu, gdzie przeszły prace konserwatorskie, a następnie zostały tam zdeponowane. Toruńska uczelnia chciałaby, aby wróciły do Bydgoszczy – u nas wciąż nie jesteśmy jednak gotowi ich technicznie składować.

O sprawie pisaliśmy już kilka razy, ostatni raz w styczniu 2020 roku, czyli ponad 1,5 roku temu. Wówczas właśnie strona toruńska dawała do zrozumienia, że czas najwyższy, aby Bydgoszcz swoje zabytki zabrała do siebie. Decyzją służb konserwatorskich znalezisko jest własnością Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, ale z racji braku przestrzeni zapewniającej bezpieczne składowanie reliktów bydgoskiego zamku, tymczasowo magazynowane jest w Toruniu.

 

W styczniu ubiegłego roku pisaliśmy o sprawie po interpelacji wiceprzewodniczącego Rady Miasta Bydgoszczy Lecha Zagłoby-Zyglera, wówczas wynikło z tego, że być może Muzeum Okręgowe zabezpieczy odpowiednią przestrzeń w Exploseum.

 

Po ponad półtora roku interpelację w tej sprawie złożył radny Jarosław Wenderlich, pytając o to co się w tym okresie nowego wydarzyło. Jak wynika z odpowiedzi prezydenta Rafała Bruskiego niewiele – W obecnej chwili Muzeum Okręgowe nie dysponuje magazynem o warunkach odpowiednich dla przechowywania zabytkowego drewna, bez narażenia go na procesy biodegradacyjne – informuje prezydent – Pomieszczenie Exploseum, dawne garaże, według konserwatorów, nie nadają się do przechowywania zabytkowego drewna.

 

Na tym odpowiedź się kończy, zatem koncepcja z Exploseum upadła, nowa natomiast się nie zrodziła.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu