Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPowstało pierwsze mieszkanie treningowe dla niepełnosprawnych intelektualnie

Powstało pierwsze mieszkanie treningowe dla niepełnosprawnych intelektualnie

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 10 wrzesień 2021 06:41

Fundacja Kaktus w ramach projektu ,,Adres Samodzielni 1” uruchomiła w Fordonie pierwsze mieszkanie treningowe, to miejsce w którym osoby niepełnosprawne intelektualnie mają się uczyć samodzielności, bowiem o ile dzisiaj mogą zazwyczaj liczyć na opiekunów w swoich rodzinach, to te osoby wraz z wiekiem będą tracić siły. Pobyt w takim mieszkaniu powinien nieść również korzyści terapeutyczne.

Mieszkanie treningowe to przygotowanie dorosłej osoby z niepełnosprawnością do jak najlepszego życia w momencie, gdy jej rodzice lub opiekunowie wraz z wiekiem tracą siły bądź umierają – informuje fundacja Kaktus. Pobyt w mieszkaniu treningowym trwa 4 miesiące, jednocześnie przebywają w nim 4 osoby, które są wspierane przez cały czas przez trenerów.

 

Ważnym elementem jest też trening ekonomiczny, aby osoby objęte tym programem nauczyły się zarządzać środkami pieniężnymi. Każdy z mieszkańców otrzymuje wsparcie socjalne w wysokości 1 tys. zł miesięcznie.

Osoby zainteresowane skorzystanie z tej formy pomocy mogą zgłosić się do fundacji poprzez stronę internetową - https://fundacjakaktus.pl

 

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Decyzja środowiskowa może opóźnić budowę S-10 w kierunku na Szczecin (raport)

  Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.

 • Dywagacje o bilecie za 50 zł. Dzisiaj to już musztarda po obiedzie

  Od kilku miesięcy w Niemczech obowiązuje bilet miesięczny po 9 euro, który pozwala korzystać z pociągów, autobusów, tramwajów, czy metra. Temat pojawił się też w polskich mediach, stąd też nie powinno dziwić nikogo, że również wśród polityków pojawił się pomysł, aby go wdrożyć w Polsce – partia Szymona Hołowni Polska2050 wyszła nawet wprost z propozycją takiego biletu za 50 zł na drodze interpelacji poselskich.

Wiadomości z regionu