Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPromocja rekultywacji Zachemu, ale jakby bez Zachemu

Promocja rekultywacji Zachemu, ale jakby bez Zachemu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 06 wrzesień 2021 15:21
Promocja rekultywacji Zachemu, ale jakby bez Zachemu Fot: Facebook

Warty około 95 mln zł projekt remediacji części terenów skażonych przez zakłady chemiczne Zachem jeszcze nie ruszył. To znaczy ruszył, ale w części promocyjnej, mamy bowiem do czynienia z działaniami finansowanymi głównie przez Unię Europejską, co zgodnie z umową partnerstwa wymaga promowania projektu za część tej puli. Społecznicy zarzucają jednak RDOŚ, że pieniądze co prawda na promocję są wydawane, ale nie ma to nic wspólnego z Łęgnowem.

Wczoraj (5 września) na Wyspie Młyńskiej odbywał się festyn ekologiczny mający promować remediację terenów skażonych przez Zachem. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy realizację kampanii zleciła zewnętrznej firmie. Renata Włazik, aktywistka zabiegająca o jak najszersze działania remediacyjne w Łęgnowie nagrała film, na którym pyta zarówno grupę młodzieży oraz osoby przebrane przez organizatora za zwierzęta, o to czego ten festyn dotyczy. Okazało się, że nikt nie miał wiedzy, także ,,zwierzęta”, czyli osoby zatrudnione przy tym zadaniu, że chodzi o remediacje terenów skażonych przez Zachem.

 

Festyn dotyczył przede wszystkim promocji recyklingu i innych postaw ekokologicznych.

 

Przecież na tym festynie naprawdę ktoś mógłby nawet wystąpić za darmo, są jeszcze ideowi ludzie w Polsce i coś sensownego przekazać młodym ludziom. Szkoda po prostu tak bezmyślnego "przepalania" może nawet nie pieniędzy (niech sobie to wezmą) co raczej okazji – tak komentuje sprawę na Facebook-u prof. Mariusz Czop z Akademii Górniczo-Hutniczej, którego prace badawcze doprowadziły do tego, że dowiedzieliśmy się jako opinia publiczna jak poważnie został skażony teren w Łęgnowie.

 

Nie są to jednak pierwsze kontrowersje jakie budzi sposób promowania projektu przez RDOŚ i podnajętą do tego celu firmę. W marcu ubiegłego roku w towarzystwie m.in. posłanki Hanny Gill-Piątek z Polski2050 Renata Włazik mówiła wprost - To dla mnie ona jest fatalnie prowadzona, firma kompletnie w tym temacie nie ma zielone pojęcia, co robi i w jakim temacie się wypowiada. Wręcz popełnia kardynalne błędy, ja na ich stronie zamieszczam uwagi, pomału coś do nich dociera.

 

Włazik chciała wyraził swoje krytyczne opinie co do niedzielnego festynu na fan page kampanii promocyjnej, jak okazało się, została przez osoby prowadzące zablokowana.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu