Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz82 lata temu w Bydgoszczy rozpoczął się koszmar

82 lata temu w Bydgoszczy rozpoczął się koszmar

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 03 wrzesień 2021 15:38

3 września 1939 roku wycofujące się przez Bydgoszcz wojska polskie zaatakowali dywersanci niemieccy. To wydarzenie było preludium do wielkiej zbrodni. Do dzisiaj toczy się wokół tego spór o prawdę historyczną. Wspominanie o kolejnej rocznicy niemieckiej dywersji, służy propagowaniu prawdy historycznej.

- W historiografiach Polski i Niemiec posiadają radykalne, różne interpretacje – mówił dzisiaj prof. Bogumił Szmulik na zorganizowanej przez instytut Re Publica konferencji w rocznicę niemieckiej dywersji na UKW – Z naszego polskiego punktu widzenia wycofujące się oddziały Armii Pomorze ostrzelane zostały przez niemiecką V kolumnę. Doszło do krwawych starć i retorsji, a w perspektywie wkroczenia do Bydgoszczy wojsk niemieckich doszło do straszliwego odwetu hitlerowskiego okupanta. Niemiecki punkt widzenia skłania się do twierdzenia, że wspomniane wypadki w niemieckiej historiografii zwane ,,krwawą niedzielą”, to przede wszystkim rezultat antyniemieckiej nagonki, nieuzasadnionej nienawiści do Niemców, czy wręcz polskiego barbarzyństwa.

 

Profesor Szmulik wskazał, że propaganda rzekomej polskiej zbrodni była wykorzystywana na potrzeby uzasadniania potrzeby prowadzenie przez Niemcy wojny czy też dokonywanych na Polakach zbrodni – Propaganda nazistowska głosiła, że w efekcie polskich represji zamordowano z zimną krwią ponad 5,5 tys. niemieckich mieszkańców Bydgoszczy. Ta suma z czasem okazała się za mała i wzrosła do 50 tys. zamordowanych Niemców.

 

Patrząc z dzisiejszej perspektywy tamte liczby są abstrakcją – Celowo rozdmuchana przez machinę propagandową Josepha Goebelska, wydarzenia te służyły to usprawiedliwienie brutalnego odwetu na Pomorzu. Wśród ludności cywilnej uwagę skupiono głównie na elicie. W wyniku trzech fal represji do wiosny 1940 roku w masowych mordach śmierć poniosło kilkadziesiąt tysięcy ludzi – mówił prof. Szmulik.

 

Wydarzenie zorganizowano przy wsparciu ministra Łukasza Schreibera. Oprócz konferencji złożono również kwiaty na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu