Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO potencjale węzła logistycznego Bydgoszcz na Rail Freight Summit

O potencjale węzła logistycznego Bydgoszcz na Rail Freight Summit

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 02 wrzesień 2021 13:00

1 września w Łodzi rozpoczął się Rail Freigth Summit organizowany przez holenderską grupę ProMedia przy udziale strategicznym Królestwa Holandii oraz partnerów z branży logistycznej. Wydarzenie przyciąga firmy z branży logistycznej zarówno z zachodu Europy, ale także ze wschodu – dużo uwagi poświęcone jest bowiem praktycznemu funkcjonowaniu przewozów w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku z Chin. Pojawił się też bydgoski akcent.

 

Organizatorzy do zaprezentowania informacji o potencjale bydgoskiego węzła zaprosili stowarzyszenie Nowy Bursztynowy Szlak, które jako prezes miałem zaszczyt reprezentować.

 

W 2019 roku pomiędzy instytucjami grupy PKP, Portem Gdynią, samorządami oraz Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa zawarto porozumienie w sprawie budowy w Emilianowie pod Bydgoszczą terminala. Powołano już spółkę celową i do 2026 roku planuje się uruchomienie terminalu w I etapie – poinformowałem słuchaczy, dając im do zrozumienia, że za kilka lat powstanie na zapleczu portów morskich w Gdańsku i w Gdyni ciekawa infrastruktura, którą warto ujmować w planach inwestycyjnych.

 

Głównie mówiłem jednak o głównych postulatach stowarzyszenia – czyli dążeń do uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej TEN-T oraz linii kolejowej nr 201, wskazując na potencjał jaki za tym przemawia oraz na ewentualne korzyści dla całej branży logistycznej. Przypomnijmy – na 2023 rok Komisja Europejska planuje rewizję sieci TEN-T.

 

Wspomnieć należy, że w praktyce tylko Bydgoszcz zaistniała w takiej formule na Rail Freight Summit oprócz Łodzi.

 

Prezentacja do zobaczenia na stronie wydarzenia: https://events.railfreight.com/wp-content/uploads/2021/09/Lukasz-Religa-RFS2021.pdf

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

 • Wciąż nie znamy ofert na obsługę połączeń regionalnych na kolei

  Jeszcze o przynajmniej tydzień opóźnione zostało otwarcie ofert w przetargu na obsługę połączeń kolejowych w kujawsko-pomorskim od grudnia bieżącego roku do grudnia 2030 roku, mówimy zatem o wieloletnim kontrakcie. Jest to już kolejna informacja o przesunięciu terminu otwarcia ofert, powoli wchodzimy w okres, gdzie każdy tydzień opóźnienia będzie mógł budzić niepokój, że w grudniu ponownie pasażów spotkają problemy z rozkładami.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu