Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego czeka rozbiórka. Czy pominięcie Rady Miasta w tej decyzji jest właściwe?

Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego czeka rozbiórka. Czy pominięcie Rady Miasta w tej decyzji jest właściwe?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 01 wrzesień 2021 06:54

Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego powstał w 1967 roku na dzisiejszym Skwerze ppor. Leszka Białego. To charakterystyczny trójnóg autorstwa Stanisława Lejkowskiego. Do piątku ratusz czeka na oferty w przetargu na rozbiórkę monumentu – głównym powodem jest zły stan techniczny.

 

Zlecona jesienią ubiegłego roku analiza wykazała, że pomnik jest wstanie krytycznym, czyli może stwarzać zagrożenie dla ludzi, z tego też powodu Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał jego ogrodzenie.

 

O tym, że planowana jest rozbiórka dowiedzieliśmy się, gdy link do postępowania przetargowego opublikowała na Facebook-u internautka. O ile działania prezydenta mające na celu niedopuszczenie do tragedii wydają się w pełni zrozumiałe, to już wątpliwości budzić może pominięcie Rady Miasta w procesie decyzyjnym, choć decyzje co do pomników leżą w jej ustawowej gestii. W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego II OSK 474/18 czytamy: do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach wznoszenia pomników. Ta kompetencja obejmuje podejmowanie uchwał o budowie pomnika, o przeniesieniu istniejącego pomnika w inne miejsce, jego remoncie lub rozbiórce.

 

 

W tym wypadku temat przyszłości Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego nie był przedmiotem obrad Rady Miasta, choć jak się okazuje, o jego złym stanie ratusz wiedział od października 2020 roku.

 

Po rozbiórce pomnika o zagospodarowaniu tej przestrzenni ma zadecydowania Społeczna Rada ds. Estetyki Miasta. Część środowisk od wielu lat zabiega, aby w tym miejscu powstał pomnik Żołnierzy Wyklętych.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu