Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTak będzie się prezentował pierwszy bydgoski ekomural

Tak będzie się prezentował pierwszy bydgoski ekomural

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 31 sierpień 2021 06:14
Tak będzie się prezentował pierwszy bydgoski ekomural Wizualizacja

Zdobienie ścian budynków poprzez murale stało się ostatnio w Bydgoszczy modne. Ich powstawanie motywują też władze Bydgoszczy ogłaszając konkursy i fundując nagrody twórcom murali. Do 15 października powstać ma jednak zupełnie coś nowego w Bydgoszczy – pierwszy ekologiczny mural.

Ekomural ma za zadanie nie tylko efektownie wyglądać, ale również specjalna farba będzie wyłapywać szkodliwe zanieczyszczenia gazowe, czyli najprościej pisząc przyczyni się do oczyszczania powietrza.

 

- Jeden metr kwadratowy ekologicznej farby antysmogowej absorbuje 0,44 g tlenku azotu, który jest bardzo trującą substancją. Taką samą ilość absorbuje jedno drzewo w ciągu jednego dnia. Powierzchnia ściany ma 374 m kw. - to tak, jakbyśmy posadzili 374 drzewa – tłumaczył Marek Iwiński, Plastyk Miasta.

 

Konkurs na zagospodarowanie bloku przy ulicy Nowowiejskiego 1 ogłoszono już jakiś czas temu. Kilka dni temu oficjalnie wyłoniono zwycięską pracę, którą opracował Marcina Czaja z Krakowa. Ma on teraz czas do 15 października na wdrożenie swojego dzieła w życie.

 

Wizualizacja zwycięskiej pracy

 

Komisja Konkursowa wybrała projekt charakteryzujący się harmonijną paletą barw, który w bardzo dobry sposób wpisuje się w architekturę budynku i osiedla, tworząc wartość dodaną dla tej przestrzeni. Temat związany z wodą łączy się w naturalny sposób z Bydgoszczą oraz ekologią i dbałością o naszą planetę. Pierwotnie na wzgórzach płynął strumień, były tam zielone tereny miasta, do których nawiązuje bezpośrednio wybrana praca.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

Wiadomości z regionu