Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWarsztaty dla młodych i przyszłych mam w zakresie karmienia piersią

Warsztaty dla młodych i przyszłych mam w zakresie karmienia piersią

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 24 sierpień 2021 11:58
Warsztaty dla młodych i przyszłych mam w zakresie karmienia piersią Fot: Carin Araujo

Jutro (25 sierpnia) w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych odbędą się bezpłątne warsztaty laktacyjne.


Poprowadzą je doświadczone położne, konsultantki laktacyjne oraz psycholożki.

 

 

W 2020 roku zamknęła się ostatnia poradnia laktacyjna w Bydgoszczy dostępna w ramach NFZ. To oznacza, że dla wielu kobiet pomoc w karmieniu piersią stała się całkowicie niedostępna – nie każdego stać na prywatną poradę u położnej specjalizującej się w doradztwie laktacyjnym. Położne środowiskowe, zwłaszcza w dobie pandemii, gdy ilość wizyt w domach młodych mam została mocno ograniczona, nie zawsze są w stanie pomóc. Mamy wcześniaków, noworodków o niskiej wadze urodzeniowej lub z różnorakimi problemami zdrowotnymi są pozostawione same sobie. Pomocą dla nich mogą być nieodpłatne warsztaty, które organizuje nieformalne stowarzyszenie Siostrzeństwo Bydgoskie – zorganizujemy warsztaty, które będą dostępne dla każdej osoby, która chce karmić piersią i potrzebuje w tej kwestii wsparcia – deklarują.

 

Organizatorki chcą również walczyć z chorobą, o której wciąż bardzo mało się mówi – depresją poporodową. Często kobiety, które na nią cierpią, narażone są na ostracyzm zamiast być otoczone opieką. Depresja to choroba, która potrafi zabrać całą radość z macierzyństwa – mówią członkinie stowarzyszenia na filmiku promującym wydarzenie – sukces w karmieniu piersią może łagodzić jej objawy lub nawet jej zapobiegać – dodają.

 

Warsztaty odbędą się w środę, 25 sierpnia w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych na ul. Gdańskiej 5. Ze względu na ograniczenia pandemiczne, na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Chęć uczestnictwa można zgłosić wysyłając email na adres stowarzyszenie.bydgoszczanki@gmail.com

 

Program warsztatów:

10-12 Maja Bandura – DOBRY POCZĄTEK. Wiedza w pigułce

Maja Bandura jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum w Bydgoszczy na kierunku położnictwo – specjalista położniczo-ginekologiczny. Zawodowo związana jest z jednym z bydgoskich szpitali, wykłada w Bydgoskich Szkołach Rodzenia. To przykład osoby, która prawdziwie kocha swój zawód. Każdego dnia wspiera i edukuje kobiety w cudownej ale i wymagającej podróży szeroko pojętego macierzyństwa. Warsztaty, które przeprowadzi mają za zadanie oswoić młode mamy z pierwszymi dniami z noworodkiem.

 

12-14 Agnieszka Ejmond – DASZ RADĘ. O najczęstszych problemach w lakatcji i karmieniu piersią i jak sobie z nimi radzić

Absolwentka położnictwa Collegium Medicum w Bydgoszczy, certyfikowany doradca laktacyjny. Pasjonatka nauki o karmieniu piersią. Nieustannie poszerza laktacyjne horyzonty uczestnicząc w kursach i szkoleniach. Na co dzień, jako położna rodzinna pomaga w trudnościach z karmieniem na wizytach domowych. Prywatnie mama dwójki.

 

14-16 Katarzyna Borzych - DEPRESJA POPORODOWA. Jak ją rozpoznać i gdzie szukać pomocy?

Psycholog, psychoterapeuta w trakcie szkolenia, psychoterapeuta par. Pracuje głownie z osobami dorosłymi, w tym z kobietami w ciąży i w okresie okołoporodowym, wspierając je w procesie zmian zachodzących w tym szczególnym czasie.

Nieformalne Stowarzyszenie Siostrzeństwo Bydgoskie jest jednym ze zwyciężczyń konkursu na minigranty, organizowanego przez Fundusz Feministyczny. „Feminizm jest dla każdego” - podkreślają bydgoszczanki.

Fundusz Feministyczny to jedyna instytucja w Polsce, która wspiera wyłącznie działania realizowane przez kobiety i dziewczyny z całego kraju. Finansuje inicjatywy, które budują lepszy świat dla nas wszystkich. W konkursach na minigranty można zgłosić dowolny pomysł i otrzymać pieniądze na jego realizację. O tym, do kogo trafia kasa z Funduszu decydują przede wszystkim same dziewczyny i kobiety – uczestniczki konkursu.

 

Wydarzenie na FB jest dostępne tu: https://fb.me/e/YGGF4z4Q

 

O Funduszu Feministycznym można poczytać tu: http://femfund.pl/

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu