Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa Mostowej solidaryzowali się z Afgankami

Na Mostowej solidaryzowali się z Afgankami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 22 sierpień 2021 18:51
Na Mostowej solidaryzowali się z Afgankami Fot: Bogusław Białas

W niedzielne popoludnie grupa osób, w tym radny Robert Langowski zorganizowali niemy protest solidarności w szczególności z Afgankami, ale także z Afgańczykami. Jest on odpowiedzią na ostatnie wydarzenia z Afganistanu, gdzie kilka dni temu władzę przejęli Talibowie oraz na wydarzenia z granicy polsko-białoruskiej.

Protest był niemy co do zasady, kilka uczestników dla podkreślenia zakleiła swoje usta. Ma to symbolizować, iż Afgańczycy, w szczególności kobiety teraz nie mają prawa głosu. W Afganistanie przywracane jest islamskie prawo szariatu, które w sposób szczególny uderzy w prawa kobiet. W Polsce największe emocje budzi natomiast sytuacja około 20 osób, które znajdują się na granicy polsko-białoruskiej, którym żadna ze stron nie chce udzielić azylu. Według polskiego MSZ obecnie oni przebywają na terenie Białorusi.

 

Bydgoski protest nie był w pełni niemy, pojawiły się też wyrazy poparcia przez megafon - Solidaryzujemy się z Afgankami, z Afgańczykami i ze wszystkimi uchodźcami – mówiła jedna z uczestniczek, w której opiii zgodnie z artykułem 56 Konstytucji, Polska powinna udzielić azylu uchodźcom z granicy.

 

 

 

Władze polskie nie chcą tego uczynić, w obawie, iż przyjęcie kilku osób może zachęcić znacznie większe rzesze uchodźców do szukania w ten sposób lepszego życia. Dodatkowym wątkiem są podejrzenia, że te osoby zostały na granice przetransportowane przez białoruskie słuzby – Polska z tym krajem od roku ma bardzo złe stosunki, z uwagi na poparcie udzielane przez niemal wszystkie polskie siły politycznej demokratycznej opozycji na Białorusi.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu