Jesteś tutaj: HomeBydgoszczEfektowna parada na 85-lecie komunikacji autobusowej w Bydgoszczy

Efektowna parada na 85-lecie komunikacji autobusowej w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 21 sierpień 2021 18:26
Efektowna parada na 85-lecie komunikacji autobusowej w Bydgoszczy Fot i video: Bogusław Białas

10 października 1936 roku uruchomiono w Bydgoszczy pierwszą linię autobusową, dzieje komunikacji miejskiej, które zapoczątkowały tramwaje są dłuższe bowiem sięgają 1888 roku. Dzisiaj w Bydgoszczy mieliśmy zlot zabytkowych autobusów w ramach świętowania 85-lecia autobusów w Bydgoszczy oraz 40-tej rocznicy pojawienia się pojazdów marki Ikarus.

 

Zlot zabytkowych autobusów rozpoczął się na Glinkach, przed stadionem Chemika, gdzie mieszkańcy do południa mogli przyjrzeć się z bliska zabytkowemu taborowi, a także zrobić sobie z nim zdjęcie. Po godzinie 12 ruszyła uroczysta parada ulicami Bydgoszczy – zobaczyć można było nie tylko wspomniane Ikarusy, ale też starsze pojazdy jak niemiecki autobu Krupp z pierwszej połowy XX wieku, były też zakonserwowane w muzeum w Paterku ogórki, które ze służby na regularnych liniach pamięta starsze pokolenie. W paradzie udzial wziął też nowszy tabor.

 

W późniejszych godzinach zabytkowy tabor kursował na specjalnych liniach A i B, przejażdżka była darmowa. Linią A można było z Chemika dojechać do zajezdni MZK, gdzie przewidziano zwiedzanie. Paradę sfinansowano z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego – czyli mieszkańcy w głosowaniu uznali, że warto tę inicjatywę wesprzeć.

 

 

 

 

 

 

10 października 1936 roku uruchomiono pierwszą regularną linię autobusową w Bydgoszczy. Łączyła ona Osiedle Gdańskie (ulicę Gdańską) z Dworcem PKP. inie obsługiwały autobusy polskiej marki fiat, liczące 16-miejsc dla pasażerów. Dokładna trasa: Koszary przy ulicy Gdańskiej – ul. Świętojańska – ul. Hetmańska – ul. Sobieskiego – ul. Warszawska – Dworzec PKP. Kilka miesięcy później uruchomiono dwie kolejne linie (rok 1937): Plac Kościeleckich – ul. Toruńska (wysokość ul. Spornej) oraz ul. Kujawska – ul. Szubińska. Wiemy, że w 1937 roku, te trzy linie obsługiwały 4 jednostki taboru autobusowego wspomnianej marki fiat. Długość sieci autobusowej szacowano łącznie na 10 km (tramwajowej na 12,1 km). Nie prowadzono jednak szacunków dotyczących liczby pasażerów autobusów, wiemy tylko, że tramwajami jeździło około 10 mln pasażerów w 1937 roku. Na czas II wojny światowej komunikację autobusową zawieszono.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu