Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz116 lat temu urodził się Marian Rejewski. W Bydgoszczy przez najbliższe tygodnie eksponowana będzie Enigma

116 lat temu urodził się Marian Rejewski. W Bydgoszczy przez najbliższe tygodnie eksponowana będzie Enigma

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 16 sierpień 2021 17:08

16 sierpnia 1905 roku w Bydgoszczy urodził się wybitny matematyk i kryptolog, który w dziejach świata zapamiętany został z tego, że przyczynił się do złamania niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy, co skróciło czas II wojny światowej. Delegatura Instytutu Pamieci Narodowej zorganizowała szereg wydarzeń z okazji tej daty.

 

Harcerze brali dzisiaj udział w grze miejskiej, dla nieco starszych natomiast atrakcją mogło być obejrzenie zachowanej sprzed 80 lat Enigmy, którą do bydgoskiej delegatury na kilka tygodni, a być może nawet nieco dłużej wypożyczyła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

 

- Jest to pamiątka rzeczywiście bardzo znacząca – mówił dyrektor oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon - Ten eksponat ma ponad 80 lat i przypomina tą zwycięską walkę, o pokonanie przeciwnika na polu rozszyfrowania informacji jakimi wewnątrz się porozumiewał. To przyczyniło do zmniejszenia strat, do zmniejszania ofiar i szybszego wygrania II wojny światowej.


O życiorysie i dokonaniach Mariana Rejewskiego mówił natomiast prof. Wojciech Polak, który przytoczył anegdotę, że Enigma we wstępnym założeniu została opracowana przez kupców, którzy w ten sposób chcieli szyfrować informacje handlowe. Niemcy dostrzegli potencjał tego wynalazku i zmodyfikowali go na cele militarne - Polacy przed samym wybuchem wojny, przekazali aliantom Francuzom i Anglikom wszystkie informacje jakie mieli na temat Enigmy. Oni byli zdumieni, nie dowierzali, że Polacy są tak daleko, że czytają swobodnie wszystkie depesze niemieckie zaszyfrowane. Polacy wręczyli im zresztą też po jednym egzemplarzu odtworzonej maszyny – mówił prof. Wojciech Polak.

 

Zachowany egzemplarz Enigmy można zobaczyć w nowej siedzibie bydgoskiej delegatury IPN przy ulicy Wincentyny Teskowej.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Szczepienia znowu zwalniają (raport szczegółowy)

  W ostatnim tygodniu pierwszą lub drugą dawką szczepionki w kujawsko-pomorskim zaszczepiło się ponad 11,4 tys. osób. Niestety od 12 listopada nie są udostępniane dane o trzeciej dawce i dawkach przypominających, stąd też nie wiemy ile tak naprawdę odbywa się szczepień.

 • Kujawsko-pomorski wątek afery mailowej pokazuje dobitnie jak wygląda kuchnia polityczna

  Od kilku miesięcy ujawniana jest korespondencja ministra Michała Dworczyka, politycy PiS sprawy nie chcą komentować, w tym także zanegować autentyczności ujawnianych treści. Wiele wiadomości udało się jednak potwierdzić. Wczoraj ujawniono korespondencję pomiędzy ministrem Łukaszem Schreiberem i wspomnianym ministrem Dworczykiem.

Wiadomości z regionu