Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz116 lat temu urodził się Marian Rejewski. W Bydgoszczy przez najbliższe tygodnie eksponowana będzie Enigma

116 lat temu urodził się Marian Rejewski. W Bydgoszczy przez najbliższe tygodnie eksponowana będzie Enigma

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 16 sierpień 2021 17:08

16 sierpnia 1905 roku w Bydgoszczy urodził się wybitny matematyk i kryptolog, który w dziejach świata zapamiętany został z tego, że przyczynił się do złamania niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy, co skróciło czas II wojny światowej. Delegatura Instytutu Pamieci Narodowej zorganizowała szereg wydarzeń z okazji tej daty.

 

Harcerze brali dzisiaj udział w grze miejskiej, dla nieco starszych natomiast atrakcją mogło być obejrzenie zachowanej sprzed 80 lat Enigmy, którą do bydgoskiej delegatury na kilka tygodni, a być może nawet nieco dłużej wypożyczyła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

 

- Jest to pamiątka rzeczywiście bardzo znacząca – mówił dyrektor oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon - Ten eksponat ma ponad 80 lat i przypomina tą zwycięską walkę, o pokonanie przeciwnika na polu rozszyfrowania informacji jakimi wewnątrz się porozumiewał. To przyczyniło do zmniejszenia strat, do zmniejszania ofiar i szybszego wygrania II wojny światowej.


O życiorysie i dokonaniach Mariana Rejewskiego mówił natomiast prof. Wojciech Polak, który przytoczył anegdotę, że Enigma we wstępnym założeniu została opracowana przez kupców, którzy w ten sposób chcieli szyfrować informacje handlowe. Niemcy dostrzegli potencjał tego wynalazku i zmodyfikowali go na cele militarne - Polacy przed samym wybuchem wojny, przekazali aliantom Francuzom i Anglikom wszystkie informacje jakie mieli na temat Enigmy. Oni byli zdumieni, nie dowierzali, że Polacy są tak daleko, że czytają swobodnie wszystkie depesze niemieckie zaszyfrowane. Polacy wręczyli im zresztą też po jednym egzemplarzu odtworzonej maszyny – mówił prof. Wojciech Polak.

 

Zachowany egzemplarz Enigmy można zobaczyć w nowej siedzibie bydgoskiej delegatury IPN przy ulicy Wincentyny Teskowej.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • To już ponad 170 dni wojny

  Pod koniec lutego wszystkich nas zaskoczyła rosyjska agresja na Ukrainę, było zszokowanie, być może też niedowierzanie, po kilku dniach okazało się, że Ukraińcy swoją walecznością, także za ogromną cenę, podjęli skuteczną obronę swojej suwerenności. Plan Rosjan zajęcia Kijowa w ciągu tygodnia się nie powiódł, ale wojna trwa dalej – nie budzi już takiego zainteresowania jak na początku, po prostu nam spowszedniała.

 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu