Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUniwersytet Medyczny: Teraz albo nigdy

Uniwersytet Medyczny: Teraz albo nigdy

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 17 sierpień 2021 00:43

Nie jest tajemnicą, że to politycy Porozumienia, z byłym wicepremierem Jarosławem Gowinem, inspirowani przez byłą wicepreminister Iwonę Michałek byli głównymi blokującymi w rządzie obywatelski projekt w sprawie utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Od kilku dni nie tworza oni już jednak rządu Zjednoczonej Prawicy. Dla Uniwersytetu Medycznego lepszego klimatu już raczej nie będzie.

Obywatelski projekt w sprawie utworenia Uniwersyetu Medycznego, poparty przez ponad 160 tys. mieszkańców, do Sejmu trafił na początku 2016 roku, jego termin ważności minie w 2023 roku, podpisy wtedy zostana zmielone w niszczarce. Osoby zaangażowane w zbiórkę podpisów mogą czuć ogromne rozgoryczenie, gdy widzą jak od dobrych pięciu lat ten projekt leży niedyskutowany w komisjach sejmowych, a to oznacza, że po 2023 roku na nowo podpisów już raczej nikt nie będzie zbierać. Zatem jak tej sprawy nie załatwi się do 2023 roku, to zapewne nie uda się tego zrobić już nigdy.

 

Dodatkowo wciąż dotyka nas pandemia COVID-19, która brutalnie jeszcze kilka miesięcy temu pokazywała jak duże braki mamy wśród lekarzy. Był czas, gdy szpitale nie mogły przyjąc pacjentów z COVID-19 nie z powodu braku wolnych łózek czy respiratorów, ale z powodów braków kadrowych. Dobrym symbolem tego niech będą wręcz błagalne wojewody o zgłaszanie się do pracy w szpitalu tymczasowym w Ciechocinku. Utworzenie Uniwersyetu Medycznego w Bydgoszczy to wyjście naprzeciw postulatom o zwiekszeniu kształcenia lekarzy w Polsce – bydgoska koncepcja zakłada, aby UMK oddajac Colegium Medicum utworzył swój Wydział Lekarski.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu