Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLewica chce podniesienia płac dla budżetówki. Strajk wisi w powietrzu

Lewica chce podniesienia płac dla budżetówki. Strajk wisi w powietrzu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 12 sierpień 2021 17:05

W lipcu informowaliśmy, że NSZZ Solidarność w Regionie Bydgoskim przygotowuje akcje protestacyjne w związku z ograniczaniem podwyżek pracowników budżetówki, których płace są zamrożone od kilku lat. Dzisiaj poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że jego formacja będzie o takie podwyżki wnioskować oraz zaapelował do wojewody Mikołaja Bogdanowicza o wsparcie tego postulatu.

Jedną z przyczyn rozgoryczenia urzędników jest z jednej strony zamrożenie ich płac, przy jednoczesnym wzrośnie płacy minimalnej, przez co urzędnicy z wieloletnim stażem zarabiają już prawie granice najniższej krajowej - Płaca w 2022 roku pracowników administracji rządowej w zdecydowanej większości może zbliżyć się do płacy minimalnej, będzie lekko wyższa, albo trochę wyższa – mówił w lipcu Leszek Walczak, z NSZZ Solidarność.

 

- Ci wszyscy, którzy pracują w sektorze budżetowym niestety nie mają środków pozwalających godnie żyć – wyjaśnia poseł Krzysztof Gawkowski – Dzisiaj jeżeli popatrzymy na wynagrodzenie urzędnicze to płaca zasadnicza to jest 2,4 tys. zł, to jest mniej niż dzisiaj płaca minimalna i o takich sprawach należy dzisiaj pamiętać. Pandemia przez ostatnie miesiące udowodniła, że pracownicy administracji to jeden z najważniejszych obszarów działania na rzecz państwa.

 

Gawkowski zapowiedał, że Lewica zaproponuje projekty ustaw, które dadzą 12% podwyżki oraz zrównanie wynagrodzenia zasadniczego z płacą minimalną – To jest to minimum, że w we wrześniu nie będziemy mieli ogólnopolskiego strajku – zaznacza szef klubu parlamenarnego Lewicy.

 

Posłowie, ministrowie, a także wojewodowie dostal

iOstatnio głośno było o podwyżkach dla polityków, które w zależności od stanowiska wyniosły od 40 do nawet 60%. Z tego też powodu pytałem ironicznie Gawkowskiego - Może ci pracownicy nie pracują tak efektywnie jak premier, ministrowie, posłowie i dlatego nie dostali tak duzych podwyżek.

 

- Pracownicy administracji publicznej pracują o wiele bardziej efektywnie i często mierzą się z większymi problemami niż administracja państwowa – odpowiada Gawkowski – Apeluje, aby ręka w rękę z wojewodą zrobić wszystko, aby te pensje były wyższe. Podpis z jednej strony Lewicy, z drugiej strony wojewody z PiS-u będzie gwarancjątego, że ta sprawa będzie załatwiona.

 

- Nie sprawdzałem może wojewoda tą podwyżkę też dostanie. Ja tak ironicznie zapytałem, bo z mojego pytania wynika skąd zatem pomysł, aby wynagradzać posłów i ministrów – pytam dalej.

 

- To nie jest dobry czas na podwyżki dla najważniejszych urzędników pańśtwowych. To nie jest dobry czas, abyśmy zaczynali od tych co zarabiają najwięcej. Posłowie i senatorowie w mojej ocenie godnie zarabiają, jeżeli mamy komuś zacząć dzisiaj pomóć to od tych co na samym dole mają najwięcej problemów – odpowiada parlamenarzysta.

 

Sprawdadzając natomiast – wojewoda Mikołaj Bogdanowicz początkiem sieprnia dość sporą podwyżkę otrzymał, zresztą jak inni wojewodowie.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • To już ponad 170 dni wojny

  Pod koniec lutego wszystkich nas zaskoczyła rosyjska agresja na Ukrainę, było zszokowanie, być może też niedowierzanie, po kilku dniach okazało się, że Ukraińcy swoją walecznością, także za ogromną cenę, podjęli skuteczną obronę swojej suwerenności. Plan Rosjan zajęcia Kijowa w ciągu tygodnia się nie powiódł, ale wojna trwa dalej – nie budzi już takiego zainteresowania jak na początku, po prostu nam spowszedniała.

 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu