Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSymboliczny ślub gejów i symboliczne przekroczenie uprawnień przez prezydenta (komentarz)

Symboliczny ślub gejów i symboliczne przekroczenie uprawnień przez prezydenta (komentarz)

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 15 sierpień 2021 00:23

W ubiegłym tygodniu miał miejsce symboliczny ślub dwójki homoseksualnych lekarzy w Bydgoszczy, co obiło się dość szerokim echem w Polsce. Głośno było też o liście z gratulacjami, skierował do nich prezydent Rafał Bruski, na urzędowym papierze, nazywając ich ,,małżonkami”. I choć formalnie ślubu nie było – odbył się on wcześniej w Szkocji – to cała sprawa wydaje się wpisywać w spór światopoglądowy.

 

Bydgoszczanom o konserwatywnych poglądach niekoniecznie musi się podobać, że prezydent wykorzystujac urząd (pismo nie było prywatne) nazywa związki jednopłciowe małżeństwem. Nie można wykluczyć, że jest to celowa prowokacja, bowiem list od prezydenta trafil od razu do przestrzeni publicznej, w celu forsowania postępu publicznego. Niestety prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski nie pierwszy raz powagą swojego urzędu angażuje się w sprawy światopoglądowe.

 

Symboliczne naruszenie uprawnień

Panowie ślub zawarli jak już wspomniano w Szkocji, gdzie prawo dopuszcza taką formę zawierania małżeństw, do czego jako obywatele Unii Europejskiej mieli pełne prawo. Skorzystali oni tutaj z pewnego prawa wyboru. Pamiętać trzeba jednak, że artykuł 12 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka wskazuje ,,Mężczyźni i kobiety w wieku małżeńskim mają prawo do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny, zgodnie z ustawami krajowymi regulującymi korzystanie z tego prawa”. Mamy tutaj z jednej strony istotny akt w Unii Europejskiej, gdzie mimo wszystko trzyma się tysiącletniej tradycji europejskiej, gdzie małżeństwa nie były jednopłciowe, to najistotniejsze jest to, że dokładną regulację życia rodzinnego pozostawiono państwom członkowskim. Czyli Szkocja może ustalać swoje normy, Polska swoje, natomiast obywatele poszczególnych krajów, mogą zawierać śluby w państwach według swoich preferencji. Nie rozumiem zatem sensu wychodzenia ponad artykuł 12 EKPC przez prezydenta Bydgoszczy.

 

W świetle polskiego prawa – dokladniej w ustawie o kodeksie rodzinnym i opiekuńczym – wskazuje się, że małżeństwo może zawszeć mężczyzna i kobieta. Stąd też nazwanie małżenstwem związku dwóch mężczyzn na urzędowym piśmie, przez prezydenta kierującego jednocześnie właściwym do prowadzenia rejestru małżeństw Urzędem Stanu Cywilnego sprawia wrażenie przekroczenia uprawnień. Przekroczenia symbolicznego, bowiem cała ta sprawa jest symboliczna i nie mamy do czynienia z żadnymi czynnościami stanu cywilnego w świetle polskiego prawa.

 

W internecie pojawiają się grafiki zarzucające prezydentowi naruszenie artykułu 18 Konstytucji. Akurat orzecznictwo w tej sprawie jest takie, że Konstytucja sama z siebie niczego w tej materii nie zakazuje. Kluczowy jest wspomniany przeze mnie kodeks rodzinno-opiekuńczy.

 

Daleki jestem do nawoływania do jakiekolwiek agresji do środowisk określających się jako LGBT, negatywnie oceniam nieprzemyślane wypowiedzi formacji rządzącej, które mogą eskalować niechęć do tych osób, chodzi jedynie o trzymanie się mimo zasad prawnych i nie wykorzystywanie urzędu do sporów światopoglądowych.

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Szczepienia znowu zwalniają (raport szczegółowy)

  W ostatnim tygodniu pierwszą lub drugą dawką szczepionki w kujawsko-pomorskim zaszczepiło się ponad 11,4 tys. osób. Niestety od 12 listopada nie są udostępniane dane o trzeciej dawce i dawkach przypominających, stąd też nie wiemy ile tak naprawdę odbywa się szczepień.

 • Kujawsko-pomorski wątek afery mailowej pokazuje dobitnie jak wygląda kuchnia polityczna

  Od kilku miesięcy ujawniana jest korespondencja ministra Michała Dworczyka, politycy PiS sprawy nie chcą komentować, w tym także zanegować autentyczności ujawnianych treści. Wiele wiadomości udało się jednak potwierdzić. Wczoraj ujawniono korespondencję pomiędzy ministrem Łukaszem Schreiberem i wspomnianym ministrem Dworczykiem.

Wiadomości z regionu