Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,To bezprzykładny heroizm, który zderzył się z równie bezprzykładnym bestialstwem”

,,To bezprzykładny heroizm, który zderzył się z równie bezprzykładnym bestialstwem”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 01 sierpień 2021 19:27

Tymi słowami Powstanie Warszawskie opisał wicewojewoda kujawsko-pomorski Jóżef Ramlau podczas bydgoskich uroczystości 77-rocznicy wybuchu tego powstania, które tradycyjnie odbyły się na Osiedlu Leśnym. Choć mamy środek wakacji, to licznie wzięły w tych uroczystościach udział poczty sztandarowe, dużo było młodzieży, a także harcerzy.

 

 

To z kolei ważny sygnał dla przedstawicieli starszego pokolenia kombatantów, że pamięć o tamtym heroiźmie na długo w przyszłości będzie propagowana.

- Gdy 77 lat temu – 1 sierpnia 1944 roku młodzi AK-owcy z bronią w ręku wychodzili na ulice Warszawy nie dokonywali żadnych spekulacji, żadnego rachunku zysków i strat, żadnych politycznych kalkulacji, nie mieli czasu, ani nie mieli wyboru. Oni wówczas nie widzieli innego rozwiązania jak czyn zbrojny – powiedział wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

 

 

 

- Wtedy w 1944 roku mimo lęku stając w obliczu niewiadomej wybrali właściwie, przywracając wszystkim Polakom tak potrzebną nadzieję – wyraził ocenę prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - Każdy z nich, w jednej chwili, gdy tylko wybiła godzina ,,W” przemienił się w żołnierza walczącego o naszą wolność, nasz pokój, naszą przyszłość.

 

Wicewojewoda Józef Ramlau z kolei zauważył - To bezprzykładny heroizm, który zderzył się z równie bezprzykładnym bestialstwem nieznanym w dziiejach Europy. (…) Pragnienie wolności i walki o nią, było tak silne w warszawiakach, że podjęli zupełnie nierówną walkę.


Po oficjalnych przemówieniach liczne delegacje złożyły pod pamiątkowym obeliskiem wiązanki kwiatów. Na zakończenie odegrano apel poległych. Władzę państwową oprócz wicewojewody reprezentował także wiceminister Jarosław Wenderlich.

 

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu