Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPolicjanci i współpracownik wojewody chcieli ukarania protestujących. Sąd odmawia

Policjanci i współpracownik wojewody chcieli ukarania protestujących. Sąd odmawia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 03 sierpień 2021 00:19

19 marca przed Urzędem Wojewódzkim odbywały się uroczystości 40.rocnicy Bydgoskiego Marca 1980 roku z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. W tym samym czasie po przeciwnej stronie ulicy Jagiellońskiej odbywała się pikieta, której uczestnicy próbowali zagłuszać wystąpienia prezydenta i premiera, a także wznosili krytyczne okrzyki.

 

Tego dnia przy ulicy Jagiellońskiej doszło do dość burzliwych sytuacji, policjanci próbowali doprowadzić do rozwiązania tego zgromadzenia, mieli także wyrwać uczestnikom dwa megafony. Jednocześnie jak informują uczestnicy tego wiecu, było ono pod ochroną prawną, bowiem było zarejestrowane zgodnie z ustawą o zgromadzeniach publicznych. Policjanci mimo to skierowali do Sądu Rejonowego wnioski o ukaranie części uczestników. Z akt tej sprawy wynika, że o ściganie oraz ukaranie wniósł zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, w ramach obowiązków służbowych.

 

Pierwsze osoby, wobec których skierowano wnioski o ukaranie otrzymały z sądu odmowę wszczęcia postępowania. Oznacza to, że akt oskarżenia był na tyle słaby, aby wszczynać dalsze postępowanie o wykroczenie.

 

Prokurata sprawdza czy policja nie przekroczyła uprawnień

Uczestnicy wiecu, wobec którego interwencje podjęli policjanci, złożyli na nią skargę do prokuratury. Bydgoska prokuratura wyjaśnia, czy funkcjonariusze nie nadużyli swoich uprawnień oraz czy nie popełnili wykroczenia (odpowiedzialność głównie dowódców) zapisanego w artykule 54 kodeku wykroczeń – czyli zakłócania legalnego zgromadzenia.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu