Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJeszcze przed otwarciem ofert na obsługę linii autobusowych wpłynęło kluczowe odwołanie

Jeszcze przed otwarciem ofert na obsługę linii autobusowych wpłynęło kluczowe odwołanie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 23 lipiec 2021 06:55

Planowane na koniec czerwca otwarcie ofert złożonych przez potencjalnych przewoźników 11 linii autobusowych miejkich w latach 2023-2031 zostało przesunięte na 2 sierpnia. Główną przyczyną przesunięcia jest odwołanie jakie do Krajowej Izby Odwoławczej złożył przewoźnik Mobilis.


Kancelaria prawna reprezentująca Mobilis miała cztery zarzuty do treści ogłoszonego na początku czerwca przetargu. Dwa dotyczyły zasad waloryzacji wynagrodzenia z powodu wzrostu cen spowodowanego inflacją, co zdaniem Mobilisu jest przerzucaniem ryzyk na operatora, który wygra przetarg. Mobilis podnosi m.in. to, że przedsiębiorcy nie są wstanie przewidzieć wzrostów minimalnego wynagrodzenia, które ustala rząd. Przetarg obowiązywać ma natomiast do 2030 roku.

 

 

Trzeci zarzut dotyczy przewidzianych w specyfikacji przetargowej kar umownych za źle wykonaną usługę. Przedsiębiorstwo wskazywało, że zaproponowany w specyfikacji przetargowej limit kar umownych omijał znoweliowane przepisy, gdzie kara umowna nie może przekroczyć 20% wartości umowy.

 

Czwarty zarzut dotyczył wymogu wniesienia wadium.

 

Zmiany w SIWZ

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej odnosząc się do odwołania Mobilisu uznał pierwsze trzy zarzuty za zasadne. Zmieniona została specyfikacja przetargowa poprzez wprowadzenie korzystniejszych dla przyszłego operatora zasad waloryzacji wynagrodzenia w oparciu ogłoszaną przez prezesa GUS średnią cenę wozokilometra.

 

Jeżeli chodzi o kary umowne, w specyfikacji przetargowej zawarta klauzulę, że nałożone kary umowne nie będą mogły przekroczyć 20% umowy.

ZDMiKP wniósł do KIO oddalnie ostatniego zarzutu dotyczącego wadium.

 

Operator będzie jeden

Przetarg obejmuje obsługę następujących linii: 51, 53, 55, 56, 58, 62, 67, 69, 73, 76 i 85. W większości do końca 2022 roku będą obsługiwane one przez firmę Irex Trans, która wygrała przetarg kilka lat temu.

 

W umowie zawarto kary umowne według podobnej tabeli jak ma obowiązywać po 1 stycznia 2023 roku. Ostatnie zmiany sprawią jednak, że będzie obowiązywał limit 20% kar w stosunku do wartości umowy, czyli będzie ona pod tym względem korzystniejsza dla operatora.

 

Nie przewiduje się skladania częściowych ofert, zatem przetarg wyłoni operatora na wszystkie wymienione powyżej linie autobusowe. Pozostałe linie obsługiwać będzie komunalny MZK. Może się zdarzyć, że najkorzystniejszą ofertę złoży MZK, wówczas będzie operatorem wszystkich linii. Żeby znać jednak więcej szczegółów musimy poczekać do otwarcia ofert, co jeżeli nie nastąpi nic istotnego, powinno mieć miejsce 2 sierpnia.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu