Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSzczepienia w Bydgoszczy zwalniają a do odporości zbiorowej wciąż nam daleko

Szczepienia w Bydgoszczy zwalniają a do odporości zbiorowej wciąż nam daleko

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 20 lipiec 2021 00:52

Dobra wiadość jest taka, że Bydgoszcz należy do gmin i powiatów, na których szczepienia realizowane są najszybciej. Znacznie gorsza już taka, że szczepienia spowalniają, do uzyskania 70-80% odporności populacyjnej wciąż nam daleko.

 

Do tej pory w pełni zaszczepione jest według danych Ministerstwa Zdrowia ponad 172,5 tys. bydgoszczan co stanowi 50,1% populacji, przynajmniej jedną dawkę otrzymało natomiast okolo 55% populacji. W ostatnim tygodniu na terenie Bydgoszczy wykonano ponad 17 tys. szczepień, nie jest to wynik ze szczytu, ale też nie taki mały. Bardziej martwić może jednak to, że pierwszą dawkę szczepionki otrzymało mniej niż 4 tys. osób, widoczny mamy zatem etap, gdy szczepione są osoby, które już przyjęły pierwszą dawkę, nowych zaszczepionych jest natomiast niewielu.

 

W piątek i w sobotę zorganizowane były mobilne punkty szczepień, gdzie można było zaszczepić się z ulicy, bez skierowania. Stanęły one przy ulicy Mostowej (piątek) i w Myślęcinku (sobota). Przez cały tydzień możemy się szczepić też w masowych punktach na UTP w godzinach 9:00 – 18:00 oraz w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w godzinach 8:00-18:00 (od poniedziałku do piątku). W tych punktach konieczna jest rejestracja, nie ma jednak problemów, aby w miarę szybko się zaszczepić. Najważniejsza jest nasza decyzja o zaszczepieniu się.

 

Bydgoszcz niewiele gorzej od średniej dla Unii Europejskiej

Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób stosuje nieco inną metodykę wyliczania zaszczepionej populacji, opierając się jedynie na osobach pelnoletnich. Celem Unii Europejskiej było uzyskanie do końca czerwca 70% populacji według tej metodyki. Jak na razie udało się dotrzeć jedyne do 66,4% zaszczepionych pierwszą dawką, a mamy już drugą połowę lipca.


W Bydgoszczy według tej metodyki mamy 65% zaszczepionych pierwszą dawką. W skali Polski tylko 57%.

 

Warte obejrzenia

 • Lekkoatleci rozpoczęli zmagania – dramat Pawła Wojciechowskiego – udział bydgoszczanki w drugim medalu dla Polski

  W nocy z czwartku na piątek rozpoczęły się zmagania lekkoatletów na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Niestety jak na razie nie zanosi się na zbyt wiele medali zawodników z naszego regionu – właściwie nadzieje możemy mieć jedynie jeszcze w konkurencjach biegowych. Zanosi się, że będą to jedne z gorszych igrzysk ostatnich lat dla naszego regionu, ale także dla Polski bo po tygodniu zmagań olimpijskich biało-czerwoni wywalczyli tylko dwa medale.

 • Polacy zdobyli pierwszy medal – w Bydgoszczy widać jednak niedosyt

  To była noc wioślarskich emocji, gdy według czasu japońskiego dzień się rozpoczynał. Zgodnie ze starym zwyczajem w nowej siedzibie RTW Lotto Bydgostii zawodnicy, w tym także młodzi, którzy być może w przyszłości będą olimpijczykami, trenerzy, działacze oraz prezydent Rafał Bruski wspólnie kibicowali. Wszyscy szczególnie liczyli na dobre występy zawodników RTW Lotto oraz Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Unia Europejska chce ograniczyć cenzurę portali społecznościowych

  Prywatna cenzura w wykonaniu portali społecznościowych, czyli m.in. usuwanie profili przez Facebooka, może utrudniać działalność organizacjom społecznym, artystom, politykom czy dziennikarzom. Procesy sądowe zapowiada były prezydent USA Donald Trump, ale nie on jedyny chce walczyć z prywatną cenzurą. Unia Europejska pracuje nad nowym prawem, które ma zapewnić większą przejrzystość decyzji moderacyjnych oraz możliwość ich kwestionowania, także przed sądem.

 • W lipcu 20 razy mniej zgonów niż w maju (podsumowanie lipca)

  Przez okres lipca w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 129 zakażeń klinicznych COVID-19, co stanowi 0,2 dziennie na 100 tys. mieszkańców. Co najbardziej jednak powinno cieszyć to znaczny spadek liczby zgonów, których przez te 31 dni odnotowano 15 – to najlepsze dane od czerwca i lipca 2020 roku.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu