Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKonflikt interesów – lasy albo nowe działki pod zabudowę

Konflikt interesów – lasy albo nowe działki pod zabudowę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 21 lipiec 2021 00:02
Konflikt interesów – lasy albo nowe działki pod zabudowę OpenStreetMaps

Od kilku lat obserwujemy zjawisko przeprowadzania się bydgoszczan chcących wybudować swój dom do gmin powiatu bydgoskiego – w szczególności Białych Błot i Osielska. Budownictwo jednorodzinne w Bydgoszczy jest utrudnione z uwagi na małą dostępność działek. Jedni społecznicy z Miedzynia wskazują na potencjał rozwoju tego osiedla przez tą formę budownictwa, może odbywać się to jednak kosztem terenów leśnych, co z kolei nie podoba się innym. Widoczny jest zatem wyraźny konflikt interesów.

W lipcu ratusz po raz kolejny odrzucił wniosek Stowarzyszenia MODrzew, która była wyrazem wsparcia dla mieszkańców ulicy Wiśniowej na Miedzyniu, którzy postulowali, aby wstrzymać możliwość sprzedaży przez Bydgoszcz 20 działek pod zabudowę mieszkalną. Zabudowania w tym miejscu przewiduje miejscowy plan przestrzenny, mieszkańcy w petycji wnieśli jednak o zmiany, wskazując, że przez ostatnie lata znacznie wzrosła świadomość ekologiczna wśród bydgoszczan.

 

Na prezydencie ta petycja nie zrobiła jednak większego wrażenia. W piśmie prezydent z jednej strony przyznaje, że w okolicy funkcjonować będzie duża przestrzeń terenów leśnych, a także przypomina, że na sesji Rady Miasta w 2016 roku reprezentujący Stowarzyszenie Miedzyń i Prądy Dariusz Smól przyznał, że plan przeznaczenia 20 działek pod zabudowę to bardziej działanie symboliczne i warto pójśc w kierunku nawet przeznaczenia 400 działek. Prezydent wskazuje również, że w żaden sposób planu zabudowy 20 działek nie skrytykowała miejscowa Rada Osiedla.

 

Mamy widoczny spór, w którym po każdej ze stron są jakieś racje. Zapewne zadna ze stron nie zdominuje dyskursu swoimi racjami, a to sugerować może szukanie kompromisowego rozwiązania.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu