Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKonflikt interesów – lasy albo nowe działki pod zabudowę

Konflikt interesów – lasy albo nowe działki pod zabudowę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 21 lipiec 2021 00:02
Konflikt interesów – lasy albo nowe działki pod zabudowę OpenStreetMaps

Od kilku lat obserwujemy zjawisko przeprowadzania się bydgoszczan chcących wybudować swój dom do gmin powiatu bydgoskiego – w szczególności Białych Błot i Osielska. Budownictwo jednorodzinne w Bydgoszczy jest utrudnione z uwagi na małą dostępność działek. Jedni społecznicy z Miedzynia wskazują na potencjał rozwoju tego osiedla przez tą formę budownictwa, może odbywać się to jednak kosztem terenów leśnych, co z kolei nie podoba się innym. Widoczny jest zatem wyraźny konflikt interesów.

W lipcu ratusz po raz kolejny odrzucił wniosek Stowarzyszenia MODrzew, która była wyrazem wsparcia dla mieszkańców ulicy Wiśniowej na Miedzyniu, którzy postulowali, aby wstrzymać możliwość sprzedaży przez Bydgoszcz 20 działek pod zabudowę mieszkalną. Zabudowania w tym miejscu przewiduje miejscowy plan przestrzenny, mieszkańcy w petycji wnieśli jednak o zmiany, wskazując, że przez ostatnie lata znacznie wzrosła świadomość ekologiczna wśród bydgoszczan.

 

Na prezydencie ta petycja nie zrobiła jednak większego wrażenia. W piśmie prezydent z jednej strony przyznaje, że w okolicy funkcjonować będzie duża przestrzeń terenów leśnych, a także przypomina, że na sesji Rady Miasta w 2016 roku reprezentujący Stowarzyszenie Miedzyń i Prądy Dariusz Smól przyznał, że plan przeznaczenia 20 działek pod zabudowę to bardziej działanie symboliczne i warto pójśc w kierunku nawet przeznaczenia 400 działek. Prezydent wskazuje również, że w żaden sposób planu zabudowy 20 działek nie skrytykowała miejscowa Rada Osiedla.

 

Mamy widoczny spór, w którym po każdej ze stron są jakieś racje. Zapewne zadna ze stron nie zdominuje dyskursu swoimi racjami, a to sugerować może szukanie kompromisowego rozwiązania.

 

Warte obejrzenia

 • Lekkoatleci rozpoczęli zmagania – dramat Pawła Wojciechowskiego – udział bydgoszczanki w drugim medalu dla Polski

  W nocy z czwartku na piątek rozpoczęły się zmagania lekkoatletów na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Niestety jak na razie nie zanosi się na zbyt wiele medali zawodników z naszego regionu – właściwie nadzieje możemy mieć jedynie jeszcze w konkurencjach biegowych. Zanosi się, że będą to jedne z gorszych igrzysk ostatnich lat dla naszego regionu, ale także dla Polski bo po tygodniu zmagań olimpijskich biało-czerwoni wywalczyli tylko dwa medale.

 • Polacy zdobyli pierwszy medal – w Bydgoszczy widać jednak niedosyt

  To była noc wioślarskich emocji, gdy według czasu japońskiego dzień się rozpoczynał. Zgodnie ze starym zwyczajem w nowej siedzibie RTW Lotto Bydgostii zawodnicy, w tym także młodzi, którzy być może w przyszłości będą olimpijczykami, trenerzy, działacze oraz prezydent Rafał Bruski wspólnie kibicowali. Wszyscy szczególnie liczyli na dobre występy zawodników RTW Lotto oraz Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Unia Europejska chce ograniczyć cenzurę portali społecznościowych

  Prywatna cenzura w wykonaniu portali społecznościowych, czyli m.in. usuwanie profili przez Facebooka, może utrudniać działalność organizacjom społecznym, artystom, politykom czy dziennikarzom. Procesy sądowe zapowiada były prezydent USA Donald Trump, ale nie on jedyny chce walczyć z prywatną cenzurą. Unia Europejska pracuje nad nowym prawem, które ma zapewnić większą przejrzystość decyzji moderacyjnych oraz możliwość ich kwestionowania, także przed sądem.

 • W lipcu 20 razy mniej zgonów niż w maju (podsumowanie lipca)

  Przez okres lipca w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 129 zakażeń klinicznych COVID-19, co stanowi 0,2 dziennie na 100 tys. mieszkańców. Co najbardziej jednak powinno cieszyć to znaczny spadek liczby zgonów, których przez te 31 dni odnotowano 15 – to najlepsze dane od czerwca i lipca 2020 roku.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu