Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW środę wyruszy diecezjalna pielrzymka na Jasną Górę. Druga w pandemii

W środę wyruszy diecezjalna pielrzymka na Jasną Górę. Druga w pandemii

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 18 lipiec 2021 16:18

Od 27 lat co roku 21 lipca wyrusza z bydgoskiej Katedry piesza pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej na Jasną Górę (z jednym wyjątkiem, ale o nim później). Również w najbliższą środę pielgrzymka wyruszy po raz 27., drugi rok z rzędu będzie ona nietypowa za sprawą pandemii COVID-19.

Hasło tegorocznej pielgrzymki to ,,Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”. Po drodze pielgrzymi odwiedzą sanktuarium w Licheniu, a na Jasną Górę dotrą 31 lipca. Tradycja corocznego pielgrzymowania jest dłuższa, przed powołaniem Diecezji Bydgoskiej przez św. Jana Pawła II, bydgoscy pielgrzymi wędrowali przez Gniezno z Archidiecezją Gnieźnieńską.

 

W ubiegłym roku, gdy pierwszy raz mieliśmy do czynienia z pandemią, postanowiono postawić na formę sztafetową pielgrzymowania. Polegała ona na tym, że całą drogę z Bydgoszczy do Częstochowy przechodzili jedynie kapłani – przewodnicy grup, natomiast na każdy dzień dojeżdżała 5 pielgrzymów. W tym roku oprócz formy sztafetowej będzie też możliwość pielgrzymowania w sposób nieco zapomniany z noclegami w namiotach. Pielgrzymi wędrujący w ten sposób będą musieli też zabrać ze sobą jedzenie na całą drogę, aby w ten sposób uniknąć kontaktu z ludźmi napotykanymi na trasie, co ma zniwelować ryzyko rozwijania się pandemii.

 

Przed pandemią pielgrzymi często spali czy to w szkołach, niekiedy noclegi oferowali im też mieszkańcy miejscowości, w których się zatrzymywali.

 

Pierwsi pielgrzymi wyruszą na trasę już jutro – mowa o grupie złotej z Górki Klasztornej (koło Łobrzenicy), oni połączą się z pielgrzymami wyruszającymi z Bydgoszczy w Licheniu. Pojutrze ntomiast wyruszy gruba srebrna z Nakła nad Notecią, wieczorem docierając do Bydgoszczy.

 

Jedynym wyjątkiem co do terminu pielgrzymki był 2016 rok, gdy w Polsce odbywały się Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka. Wówczas pielgrzymki odbywaly się we wcześniejszych terminach.

 

Warte obejrzenia

 • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

  Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

 • Derby dla Sportisu

  W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Prof. Czop: Przyrody się nie oszuka

  Wracamy po wakacyjnej przerwie z poniedziałkowymi rozmowami w ramach ,,Głosu Parlamentarnego”, pierwszym naszym gościem był prof. Mariusz Czop z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, który koordynował badania, dzięki którym dowiedzieliśmy się, że po zakładach chemicznych Zachem pozostała ogromna bomba zanieczyszczeń.

  Etykiety: Zachem
 • Jest długo oczekiwany przetarg na obsługę przewozów kolejowych

  W piątek ukazało się ogłoszenie warte kilkaset milionów złotych – chodzi o obsługę kolejowych o znaczeniu lokalnym w województwie kujawsko-pomorskim od 12 grudnia 2021 roku do 14 grudnia 2030 roku. Teoretycznie w tym okresie możemy mieć nawet dziesięciu przewoźników, może się zdarzyć też tak, że będzie on jeden.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu