Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW środę wyruszy diecezjalna pielrzymka na Jasną Górę. Druga w pandemii

W środę wyruszy diecezjalna pielrzymka na Jasną Górę. Druga w pandemii

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 18 lipiec 2021 16:18

Od 27 lat co roku 21 lipca wyrusza z bydgoskiej Katedry piesza pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej na Jasną Górę (z jednym wyjątkiem, ale o nim później). Również w najbliższą środę pielgrzymka wyruszy po raz 27., drugi rok z rzędu będzie ona nietypowa za sprawą pandemii COVID-19.

Hasło tegorocznej pielgrzymki to ,,Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”. Po drodze pielgrzymi odwiedzą sanktuarium w Licheniu, a na Jasną Górę dotrą 31 lipca. Tradycja corocznego pielgrzymowania jest dłuższa, przed powołaniem Diecezji Bydgoskiej przez św. Jana Pawła II, bydgoscy pielgrzymi wędrowali przez Gniezno z Archidiecezją Gnieźnieńską.

 

W ubiegłym roku, gdy pierwszy raz mieliśmy do czynienia z pandemią, postanowiono postawić na formę sztafetową pielgrzymowania. Polegała ona na tym, że całą drogę z Bydgoszczy do Częstochowy przechodzili jedynie kapłani – przewodnicy grup, natomiast na każdy dzień dojeżdżała 5 pielgrzymów. W tym roku oprócz formy sztafetowej będzie też możliwość pielgrzymowania w sposób nieco zapomniany z noclegami w namiotach. Pielgrzymi wędrujący w ten sposób będą musieli też zabrać ze sobą jedzenie na całą drogę, aby w ten sposób uniknąć kontaktu z ludźmi napotykanymi na trasie, co ma zniwelować ryzyko rozwijania się pandemii.

 

Przed pandemią pielgrzymi często spali czy to w szkołach, niekiedy noclegi oferowali im też mieszkańcy miejscowości, w których się zatrzymywali.

 

Pierwsi pielgrzymi wyruszą na trasę już jutro – mowa o grupie złotej z Górki Klasztornej (koło Łobrzenicy), oni połączą się z pielgrzymami wyruszającymi z Bydgoszczy w Licheniu. Pojutrze ntomiast wyruszy gruba srebrna z Nakła nad Notecią, wieczorem docierając do Bydgoszczy.

 

Jedynym wyjątkiem co do terminu pielgrzymki był 2016 rok, gdy w Polsce odbywały się Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka. Wówczas pielgrzymki odbywaly się we wcześniejszych terminach.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • To już ponad 170 dni wojny

  Pod koniec lutego wszystkich nas zaskoczyła rosyjska agresja na Ukrainę, było zszokowanie, być może też niedowierzanie, po kilku dniach okazało się, że Ukraińcy swoją walecznością, także za ogromną cenę, podjęli skuteczną obronę swojej suwerenności. Plan Rosjan zajęcia Kijowa w ciągu tygodnia się nie powiódł, ale wojna trwa dalej – nie budzi już takiego zainteresowania jak na początku, po prostu nam spowszedniała.

 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu