Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLewica zbiera podpisy w sprawie odwołania ministra edukacji i szkolnictwa wyższego

Lewica zbiera podpisy w sprawie odwołania ministra edukacji i szkolnictwa wyższego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 16 lipiec 2021 00:29

- To wszystko świadczy o tym, że szkoła z wolnej i otwartej, ma być zamkniętą i pełną zniewolenia, takiego jak proponuje Prawo i Sprawiedliwość – tak przygotowane przez ministra Przemysława Czarnka projekty zmian w ustawie o szkolnictwie ocenia poseł Krzysztof Gawkowski. Od kilku tygodni w Polsce zbierane są podpisy pod wnioskiem o obywatelskie wotum nieufności wobec ministra Czarnka. W czwartek podpisy zbierali w Bydgoszczy posłowie Lewicy wraz z lokalnymi działaczami.

 

Największe kontrowersje jeżeli chodzi o propozycje zmian w prawie oświatowym, które wyszły z resortu ministra Przemysława Czarnka dotyczą wprowadzenia przepisu zakładającego karę do 3 lat pozbawienia wolności dla dyrektorów szkół za przekroczenie swoich uprawnień lub niedopełnienie obowiązków - Pierwszy raz w ustawie o szkolnictwie takie przepisy mają się znaleźć – mówi poseł Krzysztof Gawkowski, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Lewicy.Gawkowski wskazuje, że do tej pory w ustawie o szkolnictwie nigdy nie stosowano przepisów karnych.

 

Kontrowersje budzą też propozycje zmiany zasad powoływania i odwoływania dyrektorów szkół. Obecnie jest to kompetencja głównie samorządów, zmiany chcą zwiększyć rolę powoływanych przez ministra kuratorów oświaty - Pan minister chce tak obsadzić stanowiska dyrektorów, aby były one obsadzane przez kuratorów oświaty. To nie są kuratorzy oświaty, to będą prokuratorzy oświaty, którzy będą funkcjonować w każdym województwie. I taki prokurator w zależności od tego, w jaki sposób określony aktyw pisowski będzie oceniał danego dyrektora szkoły, tak będzie tego dyrektora szkoły zmieniał – ocenia poseł Jan Szopiński z Lewicy.

 

 

Warte obejrzenia

 • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

  Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

 • Derby dla Sportisu

  W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

 • Prof. Czop: Przyrody się nie oszuka

  Wracamy po wakacyjnej przerwie z poniedziałkowymi rozmowami w ramach ,,Głosu Parlamentarnego”, pierwszym naszym gościem był prof. Mariusz Czop z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, który koordynował badania, dzięki którym dowiedzieliśmy się, że po zakładach chemicznych Zachem pozostała ogromna bomba zanieczyszczeń.

  Etykiety: Zachem
 • Jest długo oczekiwany przetarg na obsługę przewozów kolejowych

  W piątek ukazało się ogłoszenie warte kilkaset milionów złotych – chodzi o obsługę kolejowych o znaczeniu lokalnym w województwie kujawsko-pomorskim od 12 grudnia 2021 roku do 14 grudnia 2030 roku. Teoretycznie w tym okresie możemy mieć nawet dziesięciu przewoźników, może się zdarzyć też tak, że będzie on jeden.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu