Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLewica zbiera podpisy w sprawie odwołania ministra edukacji i szkolnictwa wyższego

Lewica zbiera podpisy w sprawie odwołania ministra edukacji i szkolnictwa wyższego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 16 lipiec 2021 00:29

- To wszystko świadczy o tym, że szkoła z wolnej i otwartej, ma być zamkniętą i pełną zniewolenia, takiego jak proponuje Prawo i Sprawiedliwość – tak przygotowane przez ministra Przemysława Czarnka projekty zmian w ustawie o szkolnictwie ocenia poseł Krzysztof Gawkowski. Od kilku tygodni w Polsce zbierane są podpisy pod wnioskiem o obywatelskie wotum nieufności wobec ministra Czarnka. W czwartek podpisy zbierali w Bydgoszczy posłowie Lewicy wraz z lokalnymi działaczami.

 

Największe kontrowersje jeżeli chodzi o propozycje zmian w prawie oświatowym, które wyszły z resortu ministra Przemysława Czarnka dotyczą wprowadzenia przepisu zakładającego karę do 3 lat pozbawienia wolności dla dyrektorów szkół za przekroczenie swoich uprawnień lub niedopełnienie obowiązków - Pierwszy raz w ustawie o szkolnictwie takie przepisy mają się znaleźć – mówi poseł Krzysztof Gawkowski, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Lewicy.Gawkowski wskazuje, że do tej pory w ustawie o szkolnictwie nigdy nie stosowano przepisów karnych.

 

Kontrowersje budzą też propozycje zmiany zasad powoływania i odwoływania dyrektorów szkół. Obecnie jest to kompetencja głównie samorządów, zmiany chcą zwiększyć rolę powoływanych przez ministra kuratorów oświaty - Pan minister chce tak obsadzić stanowiska dyrektorów, aby były one obsadzane przez kuratorów oświaty. To nie są kuratorzy oświaty, to będą prokuratorzy oświaty, którzy będą funkcjonować w każdym województwie. I taki prokurator w zależności od tego, w jaki sposób określony aktyw pisowski będzie oceniał danego dyrektora szkoły, tak będzie tego dyrektora szkoły zmieniał – ocenia poseł Jan Szopiński z Lewicy.

 

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu