Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLewica Razem oczekuje, że ratusz postawi inwestorowi nowej spalarni odpadów niebezpiecznych warunki zaporowe

Lewica Razem oczekuje, że ratusz postawi inwestorowi nowej spalarni odpadów niebezpiecznych warunki zaporowe

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 14 lipiec 2021 17:23

W środę do Bydgoszczy przyjechała posłanka Daria Gosek-Popiołek zasiadająca w komisji ochrony środowiska, która w obecności posłanki Magdaleny Biejat, aby wyrazić stanowisko, iż zanim zapadnie decyzja o budowie nowej instalacji termicznego unieszkodliwiania odpadów Eneris Proeco na terenach byłego Zachemu, konieczne są daleko idące konsultacje z mieszkańcami, których zdaniem Lewicy Razem w Bydgoszczy zabrakło.

 

Reprezentujący już lokalne struktury Daniel Kaszubowski jednoznacznie sugerował, że prezydent ma narzędzie, aby na etapie wydawania decyzji środowiskowej postawić inwestorowi zaporowe warunki.

 

- Na chwilę obecną można utylizować 13 tysięcy ton odpadów na terenie Bydgoszczy. Nowa spalarnia to kolejne 28 tysięcy  ton. Województwo generuje tylko 3 tysiące ton – tłumaczył Daniel Kaszubowski przed bydgoskim ratuszem - Do strony ratuszowej nie dociera, że są 3 sytuacje, w których ratusz może pomóc mieszkańcom osiedli, które protestują i uniemożliwić budowę spalarni odpadów niebezpiecznych. Mamy sytuację kiedy dochodzi do kolizji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, mamy także sytuacje w których miasto może dać takie wymagania inwestorowi, których nie będzie wstanie spełnić lub będzie to dla niego nieopłacalne.


Zasiadająca w sejmowej komisji zajmującej się ochroną środowiska posłanka Daria Gosek-Popiołek przyznała - Te inwestycje muszą być realizowane w taki sposób, aby ich funkcjonowanie okazywało jak najmniejszy wpływ na życie mieszkańców, na osiedle, na kwestie związane przyrodą. W tym przypadku widzimy raczej próbę ucieczki od dyskusji o tym jakie mogą być skutki budowy tej spalarni.

 

Zdaniem parlamentarzystki kluczową rolę ogrywają tutaj instytucje publiczne, które opiniują zamiary inwestora. Mowa chociażby o Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wodach Polskich czy władzach miasta.

 

Wody Polskie zdaniem przedstawicieli Eneris Proeco miały już inwestycje zaopiniować pozytywnie. Pytana przez nas o to posłanka Gosek-Popiołek zapowiedziała analizę decyzji Wód Polskich z ekspertami - Będziemy przyglądać się tym opiniom, będziemy je czytać pod względem merytorycznym i konsultować z naukowcami – zapowiada.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu