Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy zabytkowa parowozownia będzie kiedykolwiek odbudowana?

Czy zabytkowa parowozownia będzie kiedykolwiek odbudowana?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 18 lipiec 2021 00:20
 Przed rozbiórką Przed rozbiórką Fot: Globeassassin

W 2014 roku rozebrana została widoczna z dworca Bydgoszcz Główna parowozownia z XIX wieku, mająca wartość zabytkową. Rozbiórka była konieczna dla rozwoju zakładów PESA. Wojewoda Ewa Mes zobowiązała wówczas władze Bydgoszczy do zdeponowania materiałów i odbudowy w przyszłości tendrowni. Nie powiedziano jednak o jaką przyszłość chodzi, mija 6 lat, a na razie planów co do odbudowy nie ma. Ratusz wskazuje na brak wolnych środków budżetowych.

O sprawie pisaliśmy już na początku roku – w ratuszu powstały dwie koncepcje co do nowej lokalizacji parowozowni – w Myślęcinku i na Babiej Wsi, gdzie mogłoby powstać muzeum transportu, w którym można by eksponować zabytkowy tabor kolejowy i tramwajowy.

 

Prezydenci Bydgoszczy stoją na stanowisku, że w 2014 roku była mowa o wsparciu odbudowy parowozowni przy dotacji od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz odpowiadając na ostatnią interpelację radnego Jarosława Wenderlicha przyznaje, że do tej pory Wojewódzki Konserwator Zabytków takiej dotacji nie przyznał – Miasto nie ma środków własnych żeby zrealizować to przedsięwzięcie bez środków zewnętrznych – wskazuje Kozłowicz. Za przyczynę braku tych środków własnych wskazuje obniżone przez rząd dochody samorządów.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu