Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPracownicy budżetówki przygotowują się do protestów

Pracownicy budżetówki przygotowują się do protestów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 13 lipiec 2021 16:35

Płaca minimalna w 2022 roku wynieść ma 3 tys. zł, obserwujemy również zjawisko inflacji przekładające się na wzrost cen, zamrożone mają być natomiast płace pracowników budżetówki, głównie urzędów państwowych. NSZZ Solidarność zapowiada przygotowania do protestów.


Na dzisiejszej konferencji prasowej przewodniczący Regionu Bydgoskiego NSZZ Solidarność Leszek Walczak poinformował, że strona rządowa poinformowała, że płace pracowników budżetówki będą w 2022 roku na takim samym poziomie jak w bieżącym. To zdaniem związkowców prowadzi do sytuacji, że nowi urzędnicy bez doświadczenia będą zarabiać dzięki wzrostowi płacy minimalnej, niewiele mniej od tych doświadczonych, którzy na awans pracowali latami.

 

- Się okazuje, że kolejny rok ma przynieść zamrożenie płac, a to jest już wielkie niebezpieczeństwo, ponieważ przy wzroście płacy minimalnej do proponowanych przez rząd 3 tys. zł, bardzo radykalnie zmniejszy się można powiedzieć różnica wynagrodzeń pomiędzy pracownikami z długo letnim stażem pracy, z bardzo dobrze przygotowanymi kwalifikacjami, z pracownikami, którzy dopiero rozpoczynają pracę – wyjaśnia przewodniczący Leszek Walczak – Płaca w 2022 roku pracowników administracji rządowej w zdecydowanej większości może zbliżyć się do płacy minimalnej, będzie lekko wyższa, albo trochę wyższa.

Związkowcy przewidują, że taka polityka wynagrodzeniowa sprawi, że będzie brakować specjalistów do pracy w administracji publicznej, bowiem osoby z kompetencjami będą kuszone znacznie wyższymi wynagrodzeniami w firmach prywatnych.


Jeżeli rząd nie wycofa się ze swoich zamiarów dotyczących zamrożenia płac na 2022 rok, wówczas w sierpniu może zapaść decyzja o akcji protestacyjnej. Poparcie dla akcji protestacyjnej wyrazić mialy też inne związki zawodowe w tym OPZZ i Forum Związków Zawodowych.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu