Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzeciągający się spór o skwer POW / płk. Cieplińskiego

Przeciągający się spór o skwer POW / płk. Cieplińskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 14 lipiec 2021 00:24

W 2016 roku radni jednomyślnie nazwali skwer na Osiedlu Leśnym imieniem Pomorskiego Okręgu Wojskowego, dla uczczenia tego, że przez dziesiątki lat w Bydgoszczy znajdowała się siedziba okręgu wojskowego obejmującego północną Polskę. 23 grudnia wojewoda uznał, że POW propaguje komunizm i zmienił nazwę skweru na płk. Łukasza Cieplińskiego, walczącego w podziemiu antykomunistycznym. Wciąż nie wiemy jednak, czy decyzja wojewody jest legalna.

Mamy zatem sytuację, że patronem jest płk. Łukasz Ciepliński, ale musimy się liczyć z tym, że za kilka miesięcy może już nim nie być, wróci natomiast jako patron Pomorski Okręg Wojskowy.

 

Decyzję wojewody zaskarżyła Rada Miasta Bydgoszczy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w styczniu. Do dzisiaj WSA nie wyznaczył jeszcze terminu pierwszej ustawy (najprawdopodobniej jedynej), choć zapadł już wyrok w podobnej sprawie (wyrok z marca), dotyczącej zarządzenia wojewody wydanego niespełna miesiąc wcześniej w sprawie ulicy Alejnikowa w Inowrocławiu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w tamtej sprawie uznał decyzję wojewody za nielegalną, wojewoda odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

Patrząc jednak na treść wyroku w sprawie Alejnikowa, można się spodziewać, że również sąd uzna zmianę skweru z POW na płk. Cieplińskiego za nielegalną - Organ nadzoru winien kierować się wrażliwością na głos lokalnej społeczności, która deklarując przywiązanie do nazwy, wykazuje jednocześnie jakie względy i historyczne uwarunkowania przemawiają za jej pozostawieniem, czego nie uczyniono – czytamy w tym wyroku. W 2016 roku Rada Miasta nazywając skwer imieniem POW była jednomyślna, zatem ta nazwa nie kojarzyła się nikomu z propagowaniem komunizmu, a jak wynika z linii orzeczniczej, to kluczowa dla uznania czy dana nazwa podlega dekomunizacji jest powszechna opinia.

 

Sprawa w rozkroku

Na wokandzie są już sprawy jakie WSA ma rozpatrzyć w drugiej połowie sierpnia, w tym wykazie nie ma jednak skargi Rady Miasta na nazwę skweru. Opóźniające się rozstrzygnięcie sprawia jednak, że zarówno mieszkańcy Leśnego, którzy zabiegali o uhonorowanie POW nie mogą być zadowoleni, ale także przeciwnicy tej nazwy wolący uczenie w tym miejscu postaci płk. Cieplińskiego, bowiem muszą mieć świadomość, że ta nazwa w każdej chwili może się zmienić.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

 • Wciąż nie znamy ofert na obsługę połączeń regionalnych na kolei

  Jeszcze o przynajmniej tydzień opóźnione zostało otwarcie ofert w przetargu na obsługę połączeń kolejowych w kujawsko-pomorskim od grudnia bieżącego roku do grudnia 2030 roku, mówimy zatem o wieloletnim kontrakcie. Jest to już kolejna informacja o przesunięciu terminu otwarcia ofert, powoli wchodzimy w okres, gdzie każdy tydzień opóźnienia będzie mógł budzić niepokój, że w grudniu ponownie pasażów spotkają problemy z rozkładami.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu