Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,To nie są tylko listy, to jest złamany los ludzki”

,,To nie są tylko listy, to jest złamany los ludzki”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 11 lipiec 2021 16:55
,,To nie są tylko listy, to jest złamany los ludzki” Fot: Bogusław Białas

W sobotę na Moście Staromiejskim w Bydgoszczy otwarto wystawę przedstawiającą listy więźniów politycznych, obecnie więzionych przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Uroczystego otwarcia wystawy dokonała społeczność białoruska mieszkająca w województwie kujawsko-pomorskim. W weekendy Mostem Staromiejskim przechodzić mogą tysiące osób.

- Mamy wielką nadzieję, że ludzie którzy przejdą przez ten most zatrzymają się na chwilę i zastanowią się jakie straszne wydarzenia dzieją się w XXI wieku, w centrum Europy – mówiła Białorusinka mieszkająca w Polsce - Są to studenci pozbawieni najlepszych lat życia. Są to rodziny pozbawione ojców.

 

Otwarcie wystawy było połączone z wiecem solidarności z narodem białoruskim. Oprócz Białorusinów udział wzięli w nim wspierający ich Polacy, w tym radny Rady Miasta Bydgoszczy Robert Langowski. Następnie niosąc dużą biało-czerwono-białą flagę, nieuznawany przez reżim symbol białoruskiej opozycji, uczestnicy przeszli na Stary Rynek, gdzie przedstawiano historie poszczególnych więźniów politycznych.

 

 

 

Fot: Bogusław Białas

 

Jest to kolejna manifestacja solidarności z Białorusinami organizowana w ostatnim czasie w Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Co się dzieje na budowie drogi ekspresowej S-5?

  Zgodnie z harmonogramem do końca sierpnia powinny zostać oddane do użytku odcinki drogi ekspresowej od węzła Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) do węzła autostradowego w Nowych Marzach. Wykonawca odcinka Bydgoszcz – Świecie wnosi jednak o przedłużenie terminu, co sugerować może, że w tym terminie nie uda się wyrobić.

 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

Wiadomości z regionu