Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszczanin może być drugim Polakiem w kosmosie

Bydgoszczanin może być drugim Polakiem w kosmosie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 06 lipiec 2021 06:52
Bydgoszczanin może być drugim Polakiem w kosmosie Fot: fergus currie

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) chcą zwiększać swój udział w podbijaniu kosmosu, dlatego ogłoszono pierwszy od dekady nabór na astronautów, którzy będą tworzyć trzon misji komisji realizowanych pod egidą lub przy udziale ESA. Swoją aplikację do tego naboru złożył bydgoszczanin ppłk. Bartłomiej Harkot.

W tym roku przypada 60 rocznica od kiedy ludzie latają w kosmos. Przez te sześć dekad jedynym Polakiem w kosmosie był Mirosław Hermaszewski – 43 lata temu w ramach misji Związku Radzieckiego. ESA chce wybrać 4-6 osobowy zespół podstawowy (carrier astronauts) i około 20 rezerwowych astronautów.

 

Swoją aplikację złożył ppłk. Bartłomiej Harkot, który w przeszłości służył w 56 Pułku Śmigłowców Bojowych w Inowrocławiu. Jako pilot śmigłowca brał udział w misji w Afganistanie. Obecnie zajmuje się domeną kosmiczną jako pracownik Departamentu Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej. MON wyraził poparcie dla kandydatury ppłk. Harkota. Poparcie udziela mu też Polska Fundacja Przemysłu Kosmicznego (rządowa). O tym, że Polak stara się o zostanie astronautą poinformowały wczoraj bydgoskie struktury Porozumienia Jarosława Gowina.

 

Nabór na astronautów będzie kilkuetapowy i ma się zakończyć jesienią przyszłego roku.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu