Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMural na Jagiellońskiej połączył wiceministra i prezydenta – będzie korekta

Mural na Jagiellońskiej połączył wiceministra i prezydenta – będzie korekta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 02 lipiec 2021 12:18

Do końca lipca przy ulicy Jagiellońskiej, powstanie mural upamiętniający wydarzenia z marca 1981 roku, Inicjatywa powstania muralu jest elementem 40. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981.

 

Na koncepcję muralu ogłoszono konkurs, w którym wygrała praca dwóch artystów pt. ,,Protest” - Projekt muralu przedstawia zwycięstwo Solidarności. Zwycięstwo nad przemocą, niesprawiedliwością i niewolą. Postać milicjanta, jako symbol opresyjnej władzy rozpada się pod presją oddolnej inicjatywy członków Solidarności. Pękający mur zwiastuje zbliżający się koniec ery komunistycznej w Polsce i w Europie – tak piszą o swoje pracy autorzy.

 

Pewną wątpliwość co do zaprezentowanej koncepcji wyraził wiceminister Jarosław Wenderlich, sugerując, aby jedna z zaciśniętych pięści została ułożona na znak ,,V”, co było symbolem zwycięstwa Solidarności. Pozytywnie do tej sugestii odniósł się prezydent Rafał Bruski, dlatego projekt będzie o ten element zmodyfikowany.

 

Wizualizacja

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu