Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPowstaniec Wielkopolski od dzisiaj patronuje rondu turbinowemu w Białych Błotach

Powstaniec Wielkopolski od dzisiaj patronuje rondu turbinowemu w Białych Błotach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 01 lipiec 2021 12:57

- To jest osoba, która była dumna z tego, że była Polakiem – tak mówił o swoim ojcu dzisiaj Piotr Grygiel, przed uroczystym odsłonięciem tabliczek informujących, iż patronem ronda w Białych Błotach jest ppłk. Antoni Grygiel. Rondo przebiega wzdłuż ulicy Szubińskiej, jest zatem ruchliwe bowiem łączy Bydgoszcz z drogą S-5, ponadto w tym miejscu krzyżują się drogi na Trzciniec i Miedzyń.

 

- Długo musieli czekać na to bliscy rodziny pułkownika – mówił wójt Białych Błot Dariusz Fundator - Po wojnie zaliczany był do podejrzanych ideowo sanacyjnych oficerów, dobiegły końca dopiero z chwilą transformacji ustrojowej w Polsce – wskazując na to, że przez dziesiątki lat odmawiała mu władza ludowa honorów. Zmarł w 1992 roku jako mieszkaniec Białych Błot, miał podkreślać, że dopiero w 1990 roku zaczęła się wolna Polska.

 

- To jest osoba, która była dumna z tego, że była Polakiem. Że udało się jemu i jego pobratymcom wywalczyć dla Ojczyzny – wspomniał jego syn. Piotr Grygiel, wskazując, że nam trudno jest sobie wyobrazić tamtą walkę o Polskę, bowiem nie żyliśmy nigdy pod obcymi zaborami.

 

Po zakończeniu Powstania Wielkopolskiego Antoni Grygiel walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, która zdecydowała o zachowaniu wywalczonej niepodległości. Brał również udział w wojnie obronnej w 1939 roku.

 

- Dokonaliśmy bardzo dobrego wyboru – mówił w imieniu Rady Gminy, jej wiceprzewodniczący Henryk Sykut.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu