Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSpór w MZK trwa. Przyszły tydzień może być przełomowy

Spór w MZK trwa. Przyszły tydzień może być przełomowy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 30 czerwiec 2021 20:45
Spór w MZK trwa. Przyszły tydzień może być przełomowy Fot: Bartosz Bieliński

Od kilku tygodni w powietrzu wisi groźba strajku w Miejskich Zakładach Komunikacyjnych, pracownicy reprezentowani przez związki zawodowe domagają się podwyżek. Na początku czerwca strony zwróciły się o pomoc w rozwiązaniu sporu przez mediatora, którym został Roman Rogalski, przewodniczący Związku Pracodawców Lewiatan.

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta prezes MZK poinformował,  że zarząd stoi na stanowisku, że na wyższe podwyżki spółki nie stać.

 

W kolejnych tygodniach mediator spotykał się ze stronami. Na początku tygodnia – najprawdopodobniej w poniedziałek lub we wtorek, powinien on przedstawić propozycję na rozwiązanie sporu. Na dzisiaj trudno jednak przewidywać jaka będzie to propozycja, a tym bardziej czy obie strony sporu ją zaakceptują.

 

- Nie oczekuję od MZK żadnych zysków, z których jako miasto pobieralibyśmy dywidendę – odnosi się do sytuacji prezydent Rafał Bruski - Prezes zapewnia, że zarządza jak najlepiej, ale nie jest spełnić oczekiwań związkowców, bo to zwiększyłoby stratę, a to byłaby droga do upadłości.

 

Prezydent liczy na udział w przetargu

Na początku miesiąca informowałem, że Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej ogłosił przetarg na obsługę ok. 25% linii autobusowych od 2023 roku, które obecnie obsługuje prywatna firma. Zdaniem prezydenta przetarg ten pozwala rynkowi oszacować jaka jest faktyczna stawka rynkowa. Prezydent dał do zrozumienia, że liczy na to, że MZK do niego przystąpi i wygra go - Zarząd wie, że ja nie oczekuje dywidendy, pozostali uczestnicy przetargu będą chcieli zarobić.

 

Zdaniem prezydenta upadek MZK nie będzie tragedią, bowiem obowiązkiem miasta jest zapewnienie mieszkańcom sprawnej komunikacji, ale można zamiast 25% linii także 100% poddać pod przetarg.

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu