Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent Andrzej Duda zakończył proces przekształcenia w Politechnikę Bydgoską

Prezydent Andrzej Duda zakończył proces przekształcenia w Politechnikę Bydgoską

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 26 czerwiec 2021 00:14
Prezydent Andrzej Duda zakończył proces przekształcenia w Politechnikę Bydgoską Fot: KPRP

Proces przekształcenia Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy w Politechnikę Bydgoską zakończył się sukcesem. W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 20 maja, tym samym kończąc proces legislacyjny. Zgodnie z tą ustawą – uczelnia nazwą Politechnika Bydgoska będzie się posługiwać od 1 września.

Inicjatywa zmiany nazwy wyszła ze społeczności uczelnianej, w tej sprawie przeprowadzono wewnętrzne referendum, w którym dominowały głosy za przekształceniem w Politechnikę. Będzie to pierwsza w województwie kujawsko-pomorskim politechnika, nazwa zaś wiąże się ze specjalnym prestiżem wśród uczelni technicznych.

 

20 maja Sejm przyjął ustawę, w ubiegłym tygodniu zaakceptował ją bez poprawek Senat. Podpis prezydenta kończy proces legislacyjny. Co trzeba zaznaczyć, ta decyzja była niemal jednogłośna, jedynie w Sejmie pojawiły się pojedyncze głosy sprzeciwu w głosowaniu, ale senatorowie byli już jednomyśłni.

 

- Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w prace przy procesie zmiany nazwy naszej Uczelni. To wspaniała wiadomość dla całej społeczności akademickiej, ale również dla Bydgoszczy i regionu. Przepełnia mnie radość ale i świadomość, że przed nami wielkie wyzwanie i ciężka pracapod szyldem Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich – mówi Rektor prof.Marek Adamski.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu