Jesteś tutaj: HomeBydgoszczHorała zapowiada pociągi do Warszawy co 40 minut i podróż w dwie godziny

Horała zapowiada pociągi do Warszawy co 40 minut i podróż w dwie godziny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 18 czerwiec 2021 17:21

Temat komponentu kolejowego Centralnego Portu Komunikacyjnego budzi w regionie, ale przede wszystkim w Bydgoszczy duże kontrowersje, samorządowcy krytykują,że nowe linie będą przebiegać na wschód od Torunia, czyli omijać Bydgoszcz. W piątek w Bydgoszczy gościł pełnomocnik rządu ds. CPK, minister Marcin Horała, próbując przekonywać, że dla miasta nad Brdą inwestycja przyniesie same korzyści.

Szprycha północna CPK zakłada skomunikowanie planowanego lotniska w Baranowie nową linią kolejową z okolicami Włocławka, a następnie w przebiegu przez Grudziądz do Trójmiasta. W tym aspekcie omija on Bydgoszcz, nowa linia jednak pomiędzy Baranowem i Włocławkiem oraz planowany remont linii nr 18 pomiędzy Włocławkiem, Toruniem i Bydgoszczą mają pozwolić dojechać do Warszawy w ciągu 2 godzin z Bydgoszczy.

 

- W debacie publicznej wokół projektu CPK w Bydgoszczy pojawiły się pewne obawy, pewne zastrzeżenia, że Bydgoszcz jest pominięta, że Bydgoszcz być może traci na tym programie – nic bardziej mylnego – mówił na konferencji prasowej minister Marcin Horała - Ten błąd w debacie wynika z niewiedzy, że system kolei dużych prędkości jaki budujemy w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego jest w pełni zintegrowany.

 

Minister zapowiada również znaczny wzrost liczby dziennych połączeń do stolicy - Długość podróży koleją z Bydgoszczy do Warszawy skróci się do dwóch godzin, czyli prawie o połowę. Co więcej tych połączeń będzie dużo – w godzinach szczytu połączenia do Warszawy będą co 40 minut.

 

W Urzędzie Wojewódzkim Horała wraz z ministrem Łukaszem Schreiberem spotkali się z samorządowcami i przedsiębiorcami. Koncepcja CPK zakłada również modernizację linii nr 18 z Bydgoszczy do Nakła, skąd wybudowana będzie nowa linia kolejowa do Koszalina.

 

- Ten projekt choć tak mocno i zajadle przez niektórych atakowany, który bezsprzecznie przyniesie duże korzyści dla mieszkańców – ocenia minister Łukasz Schreiber.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

  Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

 • Sejmik zebrał się, aby rozmawiać o rolnictwie. Podkreślono potrzebę rozwoju portów morskich

  Sytuacja w polskim rolnictwie jest trudna, co pokazały protesty z ostatnich dni oraz incydent z Kotomierza pod Bydgoszczą, gdzie doszło do wysypania zboża, co krytykuje prezydent i wicepremier Ukrainy atakując Polskę. Rolnictwo jest ważną gałęzią gospodarki województwa kujawsko-pomorskiego, dlatego w poniedziałek 26 lutego na nadzwyczajnej sesji zebrał się Sejmik Województwa.

Wiadomości z regionu