Jesteś tutaj: HomeBydgoszczHorała zapowiada pociągi do Warszawy co 40 minut i podróż w dwie godziny

Horała zapowiada pociągi do Warszawy co 40 minut i podróż w dwie godziny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 18 czerwiec 2021 17:21

Temat komponentu kolejowego Centralnego Portu Komunikacyjnego budzi w regionie, ale przede wszystkim w Bydgoszczy duże kontrowersje, samorządowcy krytykują,że nowe linie będą przebiegać na wschód od Torunia, czyli omijać Bydgoszcz. W piątek w Bydgoszczy gościł pełnomocnik rządu ds. CPK, minister Marcin Horała, próbując przekonywać, że dla miasta nad Brdą inwestycja przyniesie same korzyści.

Szprycha północna CPK zakłada skomunikowanie planowanego lotniska w Baranowie nową linią kolejową z okolicami Włocławka, a następnie w przebiegu przez Grudziądz do Trójmiasta. W tym aspekcie omija on Bydgoszcz, nowa linia jednak pomiędzy Baranowem i Włocławkiem oraz planowany remont linii nr 18 pomiędzy Włocławkiem, Toruniem i Bydgoszczą mają pozwolić dojechać do Warszawy w ciągu 2 godzin z Bydgoszczy.

 

- W debacie publicznej wokół projektu CPK w Bydgoszczy pojawiły się pewne obawy, pewne zastrzeżenia, że Bydgoszcz jest pominięta, że Bydgoszcz być może traci na tym programie – nic bardziej mylnego – mówił na konferencji prasowej minister Marcin Horała - Ten błąd w debacie wynika z niewiedzy, że system kolei dużych prędkości jaki budujemy w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego jest w pełni zintegrowany.

 

Minister zapowiada również znaczny wzrost liczby dziennych połączeń do stolicy - Długość podróży koleją z Bydgoszczy do Warszawy skróci się do dwóch godzin, czyli prawie o połowę. Co więcej tych połączeń będzie dużo – w godzinach szczytu połączenia do Warszawy będą co 40 minut.

 

W Urzędzie Wojewódzkim Horała wraz z ministrem Łukaszem Schreiberem spotkali się z samorządowcami i przedsiębiorcami. Koncepcja CPK zakłada również modernizację linii nr 18 z Bydgoszczy do Nakła, skąd wybudowana będzie nowa linia kolejowa do Koszalina.

 

- Ten projekt choć tak mocno i zajadle przez niektórych atakowany, który bezsprzecznie przyniesie duże korzyści dla mieszkańców – ocenia minister Łukasz Schreiber.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Co się dzieje na budowie drogi ekspresowej S-5?

  Zgodnie z harmonogramem do końca sierpnia powinny zostać oddane do użytku odcinki drogi ekspresowej od węzła Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) do węzła autostradowego w Nowych Marzach. Wykonawca odcinka Bydgoszcz – Świecie wnosi jednak o przedłużenie terminu, co sugerować może, że w tym terminie nie uda się wyrobić.

 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

Wiadomości z regionu