Jesteś tutaj: HomeBydgoszczHorała zapowiada pociągi do Warszawy co 40 minut i podróż w dwie godziny

Horała zapowiada pociągi do Warszawy co 40 minut i podróż w dwie godziny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 18 czerwiec 2021 17:21

Temat komponentu kolejowego Centralnego Portu Komunikacyjnego budzi w regionie, ale przede wszystkim w Bydgoszczy duże kontrowersje, samorządowcy krytykują,że nowe linie będą przebiegać na wschód od Torunia, czyli omijać Bydgoszcz. W piątek w Bydgoszczy gościł pełnomocnik rządu ds. CPK, minister Marcin Horała, próbując przekonywać, że dla miasta nad Brdą inwestycja przyniesie same korzyści.

Szprycha północna CPK zakłada skomunikowanie planowanego lotniska w Baranowie nową linią kolejową z okolicami Włocławka, a następnie w przebiegu przez Grudziądz do Trójmiasta. W tym aspekcie omija on Bydgoszcz, nowa linia jednak pomiędzy Baranowem i Włocławkiem oraz planowany remont linii nr 18 pomiędzy Włocławkiem, Toruniem i Bydgoszczą mają pozwolić dojechać do Warszawy w ciągu 2 godzin z Bydgoszczy.

 

- W debacie publicznej wokół projektu CPK w Bydgoszczy pojawiły się pewne obawy, pewne zastrzeżenia, że Bydgoszcz jest pominięta, że Bydgoszcz być może traci na tym programie – nic bardziej mylnego – mówił na konferencji prasowej minister Marcin Horała - Ten błąd w debacie wynika z niewiedzy, że system kolei dużych prędkości jaki budujemy w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego jest w pełni zintegrowany.

 

Minister zapowiada również znaczny wzrost liczby dziennych połączeń do stolicy - Długość podróży koleją z Bydgoszczy do Warszawy skróci się do dwóch godzin, czyli prawie o połowę. Co więcej tych połączeń będzie dużo – w godzinach szczytu połączenia do Warszawy będą co 40 minut.

 

W Urzędzie Wojewódzkim Horała wraz z ministrem Łukaszem Schreiberem spotkali się z samorządowcami i przedsiębiorcami. Koncepcja CPK zakłada również modernizację linii nr 18 z Bydgoszczy do Nakła, skąd wybudowana będzie nowa linia kolejowa do Koszalina.

 

- Ten projekt choć tak mocno i zajadle przez niektórych atakowany, który bezsprzecznie przyniesie duże korzyści dla mieszkańców – ocenia minister Łukasz Schreiber.

 

Warte obejrzenia

 • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

  Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

 • Derby dla Sportisu

  W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

 • Na razie realizuje się ,,pozytywniejszy” scenariusz dotyczący IV fali

  Przed tygodniem informowaliśmy o scenariuszach przebiegu IV fali COVID-19 w Polsce, które opracowała instytucja związana z Uniwersytetem Warszawskim. Opracowano kilka scenariuszy zależnych od tego jaka będzie faktyczna immunizacja wśród Polaków. Ostatni tydzień pokazuje, że jak na razie spełnia się ten bardziej optymistyczny scenariusz dla wyższej odporności zbiorowej Polaków.

  Etykiety: covid19
 • Niemcy przewidują, że pandemia zakończy się wiosną

  "Jeśli nie pojawi się żaden nowy wariant wirusa, to na wiosnę pokonamy pandemię" - mówi federalny minister zdrowia Jens Spahn w środę w rozmowie z dziennikiem "Augsburger Allgemeine". Przestrzega jednocześnie przed lekceważeniem ryzyka zakażenia w obliczu obecnego spadku liczby zachorowań.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu