Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Fordonie odbędą się X Dni Kresowe. To kontynuacja dzieła śp. Zdzisława Cisowskiego

W Fordonie odbędą się X Dni Kresowe. To kontynuacja dzieła śp. Zdzisława Cisowskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 17 czerwiec 2021 13:20
W Fordonie odbędą się X Dni Kresowe. To kontynuacja dzieła śp. Zdzisława Cisowskiego Archiwum VII Dni Kresowe

Dni Kresowe to szczególne wydarzenie w Bydgoszczy, bowiem wielu bydgoszczan wywodzi się z Kresów dawnej Rzeczypospolitej, co związane jest z przesiedleniami jakie odbyły się po II wojnie światowej. Wielu z nostalgią myśli o ziemiach dawnych swoich przodków, los ich jednak związał z Bydgoszczą.


Od dekady w Bydgoszczy organizowane są w okresie czerwca Dni Kresowe. Postacią, która co roku dbała o to, aby wszystko organizacyjnie dopiąć był Zdzisław Cisowski, mający pochodzenie kresowe. Zmarł on w październiku, co mogło wywołać niepokój o przyszłość dzieła jakim są dni Kresowe. W inicjatywę zaangażowały się jednak jego dzieci, stąd też w najbliższą niedzielę odbędzie się ich X edycja.

 

X Dni Kresowe rozpoczną się o godzinie 10:00 (20 czerwca) Mszą Świętą w parafii pw. św. Łukasza i św. Rity przy ulicy gen. Bora-Komorowskiego w Fordonie. Idea Dni Kresowych od lat była taka, że co roku odwiedzana jest inna parafia. Po Mszy Świętej będzie można obejrzeć wystawę pt. ,,Polskie Kresy od Wilna do Drohobycza i Stanisławowa – podróż sentymentalna”. Odbędzie się też kiermasz wydawnictw kresowych i historycznych.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu