Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPodpisano umowę na opracowanie dokumentacji dla obwodnicy Nowej Wsi Wielkiej

Podpisano umowę na opracowanie dokumentacji dla obwodnicy Nowej Wsi Wielkiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 18 czerwiec 2021 06:15
Podpisano umowę na opracowanie dokumentacji dla obwodnicy Nowej Wsi Wielkiej OpenStreetMaps

Na początku czerwca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z firmą Trakt na opracowanie studium STEŚ dla obwodnicy Nowej Wsi Wielkiej, w przebiegu drogi krajowej nr 25. Inwestycja została ujęta w rządowym programie budowy 100 obwodnic.

Przez Nową Wieś Wielką przebiega główne skomunikowanie drogowe łączące Bydgoszcz z Inowrocławiem, które jednocześnie przecina się w tej miejscowości z linią kolejową, co wiąże się z koniecznością oczekiwania przez kierowców przed rogatkami i szlabanem. Budowa obwodnicy pozwoli z jednej strony wyprowadzić ruch tranzytowy z Nowej Wsi Wielkiej oraz bezkolizyjnie ominąć ruch kolejowy.

 

Konsorcjum, którego liderem jest TRAKT za kwotę ponad 1,2 mln zł ma opracować Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe, w ramach którego wytyczony ma być przebieg obwodnicy. Szacuje się, że obwodnica będzie mieć 4 km długości, ostatecznie będzie to jednak wiadome po zakończeniu prac nad STEŚ. Wykonawca będzie musiał też przygotować dokumentację niezbędną do uzyskania decyzji środowiskowej.

 

Według szacunków Ministerstwa Infrastruktury decyzja środowiskowa powinna być gotowa do 2024 roku, wówczas będzie można przejść do etapu budowlanego. Obwodnica według harmonogramu ma być gotowa do 2029 roku.

 

Inne obwodnice na DK25

Zanim pojawił się program 100 obwodnic prowadzono pracę nad obwodnicami Sępólna Krajeńskiego i Kamienia Krajeńskiego na północ od Bydgoszczy. Ich budowa być może ruszy w 2023 roku, a gotowe według harmonogramu powinny być do 2026 roku.

 

W kierunku kujawskim od kilkunastu dni prawomocna jest decyzja środowiskowa dla obwodnicy Brzozy Bydgoskiej (wydana wspólnie z odcinkiem Bydgoszcz – Toruń S-10), co daje szansę na rozpoczęcie budowy w niedalekim czasie. Po ominięciu Nowej Wsi Wielkiej powstaje temat Złotnik Kujawskich, gdzie również ruch samochodowy przecina się z kolejowym. Na razie dla Złotnik nie ma żadnych planów. Inowrocław ma już od kilku lat obwodnice, po której minięciu w ramach programu 100 obwodnic powstaje obwodnica Strzelna (również planowana do 2029 roku).

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu