Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZDMiKP: Analizy nie wykazują korzyści wdrożenia autobusów zeroemisyjnych

ZDMiKP: Analizy nie wykazują korzyści wdrożenia autobusów zeroemisyjnych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 16 czerwiec 2021 06:14

Przyjęta jesienią przez radnych strategia rozwoju elektromobilności zakładała, że w 2023 roku na bydgoskich ulicach pojawi się 21 autobusów zeroemisyjnych. Zapisy ogłoszonego na początku przetargu na obsługę 11 linii autobusowych co prawda tego nie wykluczają, ale zmniejszają prawdopodobieństwo tego scenariusza.

 

 

O co chodzi? Radni uchwalając strategię rozwoju elektromobilności wskazali w niej, że 20 zeroemisyjnych autobusów będzie należeć do prywatnego przewoźnika, w ramach planowanego przetargu na wieloletnią obsługę linii. Przetarg już ogłoszono, ale ostatecznie w nim wymóg dotyczący zeroemisyjnych autobusów się nie znalazł, czyli to czy takowe się pojawią będzie zależeć od woli oferentów. Zapisano natomiast, że muszą być to autobusy fabrycznie nowe, wyprodukowane najpóźniej w 2022 roku.

 

ZDMiKP: Po analizach nie planujemy zakupu autobusów zeroemisyjnych

O odejście od uchwalonej przez radnych strategii pytamy Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. W odpowiedzi dowiadujemy się, że samorządy co 36 miesięcy muszą przeprowadzać analizę kosztów i korzyści związanych z wykorzystaniem w komunikacji publicznej autobusów zeroemisyjnych. Gdy nie wykazuje ona takich korzyści, wówczas ustawa ma zezwalać na odejście od wymogu wdrażania taboru zeroemisyjnego - Jeżeli wyniki analizy wskazuje na brak korzyści z wykorzystania autobusów zeroemisyjnych . jednostka samorządu terytorialnego może nie realizować obowiązku osiągnięcia poziomu udziału autobusów zeroemisyjnych – cytuje nam ZDMiKP ustawę.

Analizy przeprowadzane przez ZDMiKP miały nie wykazywać korzyści - Na podstawie wyniku powyższych analiz, nie planujemy w najbliższym czasie zakupu autobusów zeroemisyjnych. Jesteśmy jednak otwarci na takie rozwiązania, jeżeli tylko pojawi się możliwość np. współfinansowania takie przedsięwzięcia. Miasto Bydgoszcz brało udział w dwóch projektach dot. elektromobilności. Jeden z nich został zawieszony. W drugim nie otrzymaliśmy dofinansowania na tego rodzaju działania. Docelowo planujemy zakupić autobusy wodorowe – informuje nas rzecznik Tomasz Okoński.

Nie wskazuje się jednak kiedy mogłyby się pojawić autobusy wodorowe. ZDMiKP informuje, że blisko 200 autobusów jeżdżących po bydgoskich ulicach spełnia normy Euro6 i Euro5, jedynie 30 pojazdów ma gorsze parametry. Ponadto ZDMiKP uważa, że efekt ekologiczny przynosi rozwój transportu tramwajowego.

Z analizy w oparciu o którą powstała bydgoska strategia rozwoju elektromobilności szacuje, że w 2017 roku transport wyprodukował na terenie Bydgoszczy 604 tys MgCO2e, w czym udział komunikacji miejskiej oraz pojazdów administracji samorządowej wyniósł 39,4 tysMgCO2e. Dla porównania mieszkalnictwo wyprodukowało 698 tys. MgCO2e.

 

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu