Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPowołanie Politechniki Bydgoskiej musi przejść jeszcze przez Senat. Wydaje się to formalnością

Powołanie Politechniki Bydgoskiej musi przejść jeszcze przez Senat. Wydaje się to formalnością

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 14 czerwiec 2021 13:44

Dzisiejszy Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy chciałby od 1 września nosić nazwę Politechniki Bydgoskiej. Dla uczelni technicznej taka nazwa to przede wszystkim prestiż. 21 maja Sejm niemal jednogłośnie wyraził zgodę na zmianę nazwy. Teraz pozostaje jeszcze Senat i zgoda prezydenta RP.

Senat powinien zająć się tą sprawą w tym tygodniu, na posiedzeniu, które otwarte zostanie w środę 16 czerwca i potrwać ma do piątku. Ustawa o zmianie nazwy UTP na Politechnikę Bydgoską jest w porządku obrad. Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu na posiedzeniu w dniu 26 maja zarekomendowała Senatowi ustawy bez wnoszenia poprawek. Jeżeli senatorowie nie wniosą poprawek, to ustawa trafi do Pałacu Prezydenckiego, gdzie pozostanie jej podpisanie tylko przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

Te dwa ostatnie etapy prac legislacyjnych wydają się formalnościami, bowiem poparcie dla powołania Politechniki Bydgoskiej jest ponadpartyjne. O zmianę nazwy zawnioskowała społeczność akademicka dzisiejszego UTP, która opowiedziała się za przekształceniami w wewnętrznym referendum.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu