Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOd 70 lat Bydgoszcz kształci inżynierów

Od 70 lat Bydgoszcz kształci inżynierów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 10 czerwiec 2021 17:26
Od 70 lat Bydgoszcz kształci inżynierów Fot: Ryszard Wszołek/UTP.

Wraz z powstanie Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej rozpoczęły się dzieje technicznego szkolnictwa wyższego w Bydgoszczy. Od dzisiaj na Moście Staromiejskim możemy oglądać wystawę pt. ,,70 lat bydgoskich inżynierów” przygotowaną z okazji jubileuszu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, który jest kontynuatorem Wieczorowej Szkoły Inżynierów, a wkrótce stanie się politechniką.

- Historia kształcenia inżynierów w Bydgoszczy rozpoczęła się 70 lat temu. Wtedy powstała pierwsza uczelnia wyższa w Bydgoszczy i tą pierwszą szkołą wyższą była Wieczorowa Szkoła Inżynierska – mówił rektor prof. Marek Adamski, tuż przed uroczystym otwarciem wystawy.

 

Następnie tą tradycję kontynuowała Wyższa Szkoła Inżynierska, później Akademia Techniczno-Rolnicza, a obecnie Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, zaś najprawdopodobniej od 1 września Politechnika Bydgoska.

 

- 70 lat dla człowieka to jest bardzo dużo, dla uczelni relatywnie krótko. Wiem jak ciężko jest budować potencjał i powiększać go, stąd też cieszę się na te działania, które pan rektor wraz ze swoi zespołem podejmuję. Tą dynamikę widać – mówił podczas uroczystego otwarcia wystawy prezydent Rafał Bruski.

Warte obejrzenia

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

 • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

  Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

   

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

 • Polregio informuje o porozumieniu ze związkowcami. Widmo strajku wisi nad dwoma województwami

  Wczoraj poinformowaliśmy, że związki zawodowe zapowiedziały na 10 października rozpoczęcie strajku, który doprowadzi do zatrzymania pociągów Polregio w województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim. Dzisiaj Polregio informuje nas, że doszło do zawarcia porozumienia, zatem w pozostałych województwach, w tym kujawsko-pomorskim na dzisiaj nie ma większego ryzyka, że staną pociągi.

 • Maszyniści Polregio grożą strajkiem

  Dzisiaj mija termin ultimatum jakie związki zawodowe postawiły zarządowi Polregio domagając się podniesienia płac maszynistów. Związkowcy są już po referendum w sprawie ewentualnego strajku. Gdy wiosną ubiegłego roku maszyniści wyrażali swoje niezadowolenie w naszym regionie nie kursowało wiele pociągów, choć nie zastosowano wówczas najbardziej dotkliwego rozwiązania w postaci strajku generalnego.

Wiadomości z regionu