Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOd 70 lat Bydgoszcz kształci inżynierów

Od 70 lat Bydgoszcz kształci inżynierów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 10 czerwiec 2021 17:26
Od 70 lat Bydgoszcz kształci inżynierów Fot: Ryszard Wszołek/UTP.

Wraz z powstanie Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej rozpoczęły się dzieje technicznego szkolnictwa wyższego w Bydgoszczy. Od dzisiaj na Moście Staromiejskim możemy oglądać wystawę pt. ,,70 lat bydgoskich inżynierów” przygotowaną z okazji jubileuszu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, który jest kontynuatorem Wieczorowej Szkoły Inżynierów, a wkrótce stanie się politechniką.

- Historia kształcenia inżynierów w Bydgoszczy rozpoczęła się 70 lat temu. Wtedy powstała pierwsza uczelnia wyższa w Bydgoszczy i tą pierwszą szkołą wyższą była Wieczorowa Szkoła Inżynierska – mówił rektor prof. Marek Adamski, tuż przed uroczystym otwarciem wystawy.

 

Następnie tą tradycję kontynuowała Wyższa Szkoła Inżynierska, później Akademia Techniczno-Rolnicza, a obecnie Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, zaś najprawdopodobniej od 1 września Politechnika Bydgoska.

 

- 70 lat dla człowieka to jest bardzo dużo, dla uczelni relatywnie krótko. Wiem jak ciężko jest budować potencjał i powiększać go, stąd też cieszę się na te działania, które pan rektor wraz ze swoi zespołem podejmuję. Tą dynamikę widać – mówił podczas uroczystego otwarcia wystawy prezydent Rafał Bruski.

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejm nie był wstanie przyjąć rezolucji uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm

   

  Sytuacja przynajmniej zaskakująca, a na pewno wizerunkowo uderzająca w Sejm jako izbę miała miejsce w czwartek w Sejmie RP. Tego dnia Sejm miał przyjąć stanowisko, w którym stwierdza Rosję za państwo wspierające terroryzm, jak czytamy w projekcie uchwał – Sejm RP stwierdza, że Federacja Rosyjska systematycznie narusza prawa człowieka, prawo międzynarodowe oraz Kartę Narodów Zjednoczonych (..) Dokonuje (…) zbrodni wojennych i ludobójstw, podejmuje wrogie działania gospodarcze, w szczególności w sferze energetyki.

  Etykiety: Sejm RP
 • Ponad pięciokrotny spadek w listopadzie liczby zakażeń na COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  650 zakażeń potwierdzono zakażeń COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim przez okres października. Dane z uwagi na mniejsze testowanie mogą być zaniżone, ale widać jest pięciokrotny spadek wykrytych przypadków w stosunku do października, co pokazuje, że raczej w te święta COVID-19 nie powinien być większym problemem.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu