Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPoczta Polska wydała znaczek na 120 urodziny Szczepana Jankowskiego – niewidomego wirtuoza organowego

Poczta Polska wydała znaczek na 120 urodziny Szczepana Jankowskiego – niewidomego wirtuoza organowego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 02 czerwiec 2021 19:41

Był utalentowanym organistą, kompozytorem i dyrygentem – jego życie nie było jednak łatwe, bowiem w wieku 8 lat na skutek powikłań po przebyciu odry stracił wzrok. Miał jednak ogromny talent muzyczny, nuty zapisywał alfabetem Braille'a.

 

Szczepan Jankowski był absolwentem szkoły dla niewidomych, której tradycję kontynuuje obecnie Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowaczy nr 1 im. Luisa Braille'a w Bydgoszczy. To właśnie społeczność szkoły we współpracy z Pocztą Polską doprowadziła do wydania okolicznościowego znaczka i kartki pocztowej. W środę 2 czerwca odbyło się uroczyste wypuszczenie jej do obiegu w obecności dyrektora regionu bydgoskiego Poczty Polskiej Karola Górskiego oraz Olafa Jankowskiego, syna Szczepana – Dziękuję staropolskim Bóg zapłać – podziękował za inicjatywę.

 

 

Uroczystość prezentacji znaczka i kartki pocztowej w dużej mierze opierała się o występy artystyczne podopiecznych Ośrodka Braille'a. W ten sposób chciano podkreślić rolę młodych talentów jako przez tą szkołę się przewijają.

Od 1921 roku Szczepan Jankowski pracował jako organista w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Placu Piastowskim, był także założycielem chóru ,,Panien Różańcowych”. Jankowski był też zapraszany również za granicę, na wyjazdowe występy. W 1964 roku papież Paweł VI przyznał mu medal ,,Pro Ecclesia et Pontifice”. W Bydgoszczy jego imieniem nazwano ulicę, przy ulicy Śniadeckich gdzie w przeszłości mieszkał – Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy ufundowało tablicę pamiątkową.

 

Uroczystość prezentacji walorów filatelistycznych prezentujących postać Szczepana Jankowskiego zainaugurowała obchody 150 lecia Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczeg nr 1 im. Luisa Braille'a w Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

  • Najlepsze polskie koszykarki powalczą nad Brdą o Puchar Polski

    W 2018 roku zawodniczki bydgoskiego Basket25 zrobiły niespodziankę zdobywając Puchar Polski. Pod koniec stycznia będą miały ponownie na to szansę, na dodatek przed własną publicznością, bowiem tegoroczny turniej Suzuki Puchar Polski odbędzie się na bydgoskiej Arenie Bydgoszcz, nad samą Brdą. Turniej rozpocznie się w piątek 28 stycznia, a zakończy w niedzielę 30 stycznia.

  • CWZS Zawisza staje się historią

    Zgodnie z podjętą w środę uchwałą, dzisiaj – z dniem 31 grudnia – rozwiązany zostaje Cywilno-Wojskowy Związek Sportowy ,,Zawisza”, można powiedzieć spadkobierca 75 tradycji wielosekcyjnego klubu sportowego Zawisza Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

    

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

Wiadomości z regionu