Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPoczta Polska wydała znaczek na 120 urodziny Szczepana Jankowskiego – niewidomego wirtuoza organowego

Poczta Polska wydała znaczek na 120 urodziny Szczepana Jankowskiego – niewidomego wirtuoza organowego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 02 czerwiec 2021 19:41

Był utalentowanym organistą, kompozytorem i dyrygentem – jego życie nie było jednak łatwe, bowiem w wieku 8 lat na skutek powikłań po przebyciu odry stracił wzrok. Miał jednak ogromny talent muzyczny, nuty zapisywał alfabetem Braille'a.

 

Szczepan Jankowski był absolwentem szkoły dla niewidomych, której tradycję kontynuuje obecnie Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowaczy nr 1 im. Luisa Braille'a w Bydgoszczy. To właśnie społeczność szkoły we współpracy z Pocztą Polską doprowadziła do wydania okolicznościowego znaczka i kartki pocztowej. W środę 2 czerwca odbyło się uroczyste wypuszczenie jej do obiegu w obecności dyrektora regionu bydgoskiego Poczty Polskiej Karola Górskiego oraz Olafa Jankowskiego, syna Szczepana – Dziękuję staropolskim Bóg zapłać – podziękował za inicjatywę.

 

 

Uroczystość prezentacji znaczka i kartki pocztowej w dużej mierze opierała się o występy artystyczne podopiecznych Ośrodka Braille'a. W ten sposób chciano podkreślić rolę młodych talentów jako przez tą szkołę się przewijają.

Od 1921 roku Szczepan Jankowski pracował jako organista w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Placu Piastowskim, był także założycielem chóru ,,Panien Różańcowych”. Jankowski był też zapraszany również za granicę, na wyjazdowe występy. W 1964 roku papież Paweł VI przyznał mu medal ,,Pro Ecclesia et Pontifice”. W Bydgoszczy jego imieniem nazwano ulicę, przy ulicy Śniadeckich gdzie w przeszłości mieszkał – Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy ufundowało tablicę pamiątkową.

 

Uroczystość prezentacji walorów filatelistycznych prezentujących postać Szczepana Jankowskiego zainaugurowała obchody 150 lecia Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczeg nr 1 im. Luisa Braille'a w Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

 • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

  Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

 • Derby dla Sportisu

  W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

Szczepienia-papież

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

 • Prof. Czop: Przyrody się nie oszuka

  Wracamy po wakacyjnej przerwie z poniedziałkowymi rozmowami w ramach ,,Głosu Parlamentarnego”, pierwszym naszym gościem był prof. Mariusz Czop z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, który koordynował badania, dzięki którym dowiedzieliśmy się, że po zakładach chemicznych Zachem pozostała ogromna bomba zanieczyszczeń.

  Etykiety: Zachem
 • Jest długo oczekiwany przetarg na obsługę przewozów kolejowych

  W piątek ukazało się ogłoszenie warte kilkaset milionów złotych – chodzi o obsługę kolejowych o znaczeniu lokalnym w województwie kujawsko-pomorskim od 12 grudnia 2021 roku do 14 grudnia 2030 roku. Teoretycznie w tym okresie możemy mieć nawet dziesięciu przewoźników, może się zdarzyć też tak, że będzie on jeden.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu