Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPoczta Polska wydała znaczek na 120 urodziny Szczepana Jankowskiego – niewidomego wirtuoza organowego

Poczta Polska wydała znaczek na 120 urodziny Szczepana Jankowskiego – niewidomego wirtuoza organowego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 02 czerwiec 2021 19:41

Był utalentowanym organistą, kompozytorem i dyrygentem – jego życie nie było jednak łatwe, bowiem w wieku 8 lat na skutek powikłań po przebyciu odry stracił wzrok. Miał jednak ogromny talent muzyczny, nuty zapisywał alfabetem Braille'a.

 

Szczepan Jankowski był absolwentem szkoły dla niewidomych, której tradycję kontynuuje obecnie Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowaczy nr 1 im. Luisa Braille'a w Bydgoszczy. To właśnie społeczność szkoły we współpracy z Pocztą Polską doprowadziła do wydania okolicznościowego znaczka i kartki pocztowej. W środę 2 czerwca odbyło się uroczyste wypuszczenie jej do obiegu w obecności dyrektora regionu bydgoskiego Poczty Polskiej Karola Górskiego oraz Olafa Jankowskiego, syna Szczepana – Dziękuję staropolskim Bóg zapłać – podziękował za inicjatywę.

 

 

Uroczystość prezentacji znaczka i kartki pocztowej w dużej mierze opierała się o występy artystyczne podopiecznych Ośrodka Braille'a. W ten sposób chciano podkreślić rolę młodych talentów jako przez tą szkołę się przewijają.

Od 1921 roku Szczepan Jankowski pracował jako organista w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Placu Piastowskim, był także założycielem chóru ,,Panien Różańcowych”. Jankowski był też zapraszany również za granicę, na wyjazdowe występy. W 1964 roku papież Paweł VI przyznał mu medal ,,Pro Ecclesia et Pontifice”. W Bydgoszczy jego imieniem nazwano ulicę, przy ulicy Śniadeckich gdzie w przeszłości mieszkał – Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy ufundowało tablicę pamiątkową.

 

Uroczystość prezentacji walorów filatelistycznych prezentujących postać Szczepana Jankowskiego zainaugurowała obchody 150 lecia Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczeg nr 1 im. Luisa Braille'a w Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

  • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

    W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

  • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

    Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
    Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu