Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPoczta Polska wydała znaczek na 120 urodziny Szczepana Jankowskiego – niewidomego wirtuoza organowego

Poczta Polska wydała znaczek na 120 urodziny Szczepana Jankowskiego – niewidomego wirtuoza organowego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 02 czerwiec 2021 19:41

Był utalentowanym organistą, kompozytorem i dyrygentem – jego życie nie było jednak łatwe, bowiem w wieku 8 lat na skutek powikłań po przebyciu odry stracił wzrok. Miał jednak ogromny talent muzyczny, nuty zapisywał alfabetem Braille'a.

 

Szczepan Jankowski był absolwentem szkoły dla niewidomych, której tradycję kontynuuje obecnie Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowaczy nr 1 im. Luisa Braille'a w Bydgoszczy. To właśnie społeczność szkoły we współpracy z Pocztą Polską doprowadziła do wydania okolicznościowego znaczka i kartki pocztowej. W środę 2 czerwca odbyło się uroczyste wypuszczenie jej do obiegu w obecności dyrektora regionu bydgoskiego Poczty Polskiej Karola Górskiego oraz Olafa Jankowskiego, syna Szczepana – Dziękuję staropolskim Bóg zapłać – podziękował za inicjatywę.

 

 

Uroczystość prezentacji znaczka i kartki pocztowej w dużej mierze opierała się o występy artystyczne podopiecznych Ośrodka Braille'a. W ten sposób chciano podkreślić rolę młodych talentów jako przez tą szkołę się przewijają.

Od 1921 roku Szczepan Jankowski pracował jako organista w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Placu Piastowskim, był także założycielem chóru ,,Panien Różańcowych”. Jankowski był też zapraszany również za granicę, na wyjazdowe występy. W 1964 roku papież Paweł VI przyznał mu medal ,,Pro Ecclesia et Pontifice”. W Bydgoszczy jego imieniem nazwano ulicę, przy ulicy Śniadeckich gdzie w przeszłości mieszkał – Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy ufundowało tablicę pamiątkową.

 

Uroczystość prezentacji walorów filatelistycznych prezentujących postać Szczepana Jankowskiego zainaugurowała obchody 150 lecia Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczeg nr 1 im. Luisa Braille'a w Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • To już ponad 170 dni wojny

  Pod koniec lutego wszystkich nas zaskoczyła rosyjska agresja na Ukrainę, było zszokowanie, być może też niedowierzanie, po kilku dniach okazało się, że Ukraińcy swoją walecznością, także za ogromną cenę, podjęli skuteczną obronę swojej suwerenności. Plan Rosjan zajęcia Kijowa w ciągu tygodnia się nie powiódł, ale wojna trwa dalej – nie budzi już takiego zainteresowania jak na początku, po prostu nam spowszedniała.

 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu